Największe i najważniejsze forum naukowe religioznawstwa odbędzie się za dwa lata na Uniwersytecie Jagiellońskim. Hasło XXIII Światowego Kongresu IAHR nawiązuje do długiej tradycji dyscypliny, podkreślając zarazem konieczność nowego spojrzenia na religie w czasie i przestrzeni.
Umowę, której celem jest organizacja tego wydarzenia w Krakowie, podpisali: prof. Michał Wierzchoń, prodziekan ds. naukowych Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Tim Jensen, prezydent Międzynarodowego Towarzystwa Historii Religii (International Association for the History of Religions, IAHR). W dniach 24–30 sierpnia 2025 roku do Auditorium Maximum UJ zjedzie przeszło 1200 badaczy z całego świata.
Starania o organizację tego wydarzenia trwały od dłuższego czasu. Światowy Kongres IAHR to największe i najważniejsze forum naukowe religioznawstwa – dyscypliny naukowej badającej religie jako zjawisko kulturowe i społeczne. Kongres może się stać również platformą interdyscyplinarnych debat z udziałem naukowców badających religię z perspektywy innych dyscyplin humanistycznych i społecznych.
Niezmiernie cieszy mnie energia, jaka pojawiła się pomiędzy dyscyplinami i naukowcami z różnych jednostek naszego wydziału. To pracownicy Instytutu Religioznawstwa i Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji wspólnie podjęli starania, aby tak prestiżowe wydarzenie odbyło się pod Wawelem. Przekonali do tego siebie nawzajem, władze wydziału, uniwersytetu i Międzynarodowe Towarzystwo Historyków Religii. Wartym podkreślenia jest też fakt, że wydarzeniami towarzyszącymi konferencji będą wystawy w krakowskich muzeach, kampanie w przestrzeni miejskiej. Chcemy dotrzeć z wielowymiarowym przekazem również do społeczeństwa, popularyzować różnorodność religii oraz współczesne badania nad nią – zapowiada prof. Michał Wierzchoń.
Pierwszy międzynarodowy kongres religioznawczy odbył się w Paryżu w 1900 roku. Pół wieku później powstało międzynarodowe stowarzyszenie IAHR, którego głównym zadaniem jest wspieranie rozwoju religioznawstwa w skali globalnej. Światowe kongresy IAHR odbywają się w cyklu pięcioletnim. Po zjeździe w Durbanie (2000), Tokio (2005), Toronto (2010), Erfurcie (2015) i Otago (2020 – odwołany z powodu COVID-19) nadeszła kolej na Kraków (2025). Tytuł naukowy tego kongresu – „Out of Europe. Studying Religions in Interconnected Worlds” – nawiązuje do długiej tradycji dyscypliny, podkreślając zarazem konieczność nowego spojrzenia na religie w czasie i przestrzeni.
Cieszę się, że to właśnie tutaj na kluczowym uniwersytecie w Polsce i w tej części Europy spotkamy się na naszym kolejnym światowym kongresie. Spotkamy się po 125 latach od pierwszego takiego wydarzenia w Paryżu oraz po dokładnie 75 latach od założenia naszej organizacji w Amsterdamie. Wiem, jak wiele pracy czeka teraz moje koleżanki i kolegów z Polski, ale jako Międzynarodowe Towarzystwo Historyków Religii będziemy służyć im pomocą i wsparciem organizacyjnym. Przed nami bardzo wytężony czas przygotowań – zapewnia prezydent IAHR.
Łukasz Wspaniały, źródło: UJ