Aktualności
Konferencje
12 Lutego
Źródło: www.forestsatrisk.eu/
Opublikowano: 2019-02-12

Rozróżnienie lasów naturalnych i gospodarczych priorytetem

Aby skutecznie chronić obszary lasów naturalnych, takich jak Puszcza Białowieska, trzeba uświadomić ludziom różnicę pomiędzy lasami naturalnymi a gospodarczymi oraz wpisać tę różnicę w prawo unijne i międzynarodowe – przekonywali we wtorek uczestnicy konferencji „Forests at risk: Białowieża and beyond”, która odbywa się w Warszawie.

W wydarzeniu bierze udział ponad 150 naukowców z 24 krajów świata. W trakcie wykładów, prezentacji i debat specjaliści zajmujący się ekologią, ochroną przyrody i biologią lasu szukają rozwiązania problemu destrukcji ostatnich lasów naturalnych na Ziemi.

– W ciągu ostatnich 200 lat w skali całego świata zniknęło 35 proc. lasów, z kolei 82 proc. tych pozostałych jest silnie zdegradowanych. Nienaruszone lasy naturalne, takie jak Puszcza Białowieska, są więc niezwykle rzadkie i ogromnie ważne – podkreślał prof. David Lindenmayer z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego.

Naukowcy zaznaczali, że wciąż niewielka jest świadomość społeczna w kwestii tego, czym różnią się lasy gospodarcze od naturalnych.

– Te pierwsze to po prostu „farmy drzew”, których głównym celem jest bycie źródłem drewna. Te drugie funkcjonują z zupełnie innych powodów: są m.in. źródłem wody, oczyszczają powietrze. Ich rola jest zupełnie inna – tłumaczył prof. Malcolm Hunter z Uniwersytetu w Maine (USA).

Lasy naturalne to – jak dowodzą badacze w materiałach prasowych przygotowanych na konferencję – najbardziej zróżnicowane lądowe ekosystemy świata. Są niezbędne nie tylko dla dobrego funkcjonowania zamieszkujących je organizmów, ale także dla utrzymania prawidłowych warunków życia na naszej planecie. Dzięki ogromnemu nagromadzeniu materii organicznej, niezliczonym kryjówkom dla zwierząt oraz specyficznemu mikroklimatowi, który zapewniają wysokie, stare drzewa, lasy te stanowią unikalne i skomplikowane ekosystemy. Zostało ich jednak niezmiernie mało – według szacunkowych danych w Europie jest zaledwie kilka procent ogólnej powierzchni lasów.

– W prawie unijnym i międzynarodowym ciągle nie rozróżnia się lasów naturalnych i lasów gospodarczych. Niezbędne jest jak najszybsze wprowadzenie takiego rozróżnienia i znalezienie efektywnego sposobu na ochronę lasów naturalnych – apelował prof. Hunter.

Naukowcy argumentowali też, że lasy naturalne mogą przynieść znacznie większe korzyści ekonomiczne jako miejsca nastawione na turystykę, niż jako źródło drewna.

– Według analiz przeprowadzonych w Australii wartość turystyczna lasów jest 22 razy większa niż w przypadku, w którym używane są one jako źródło drewna. Ochrona nienaruszonych lasów naturalnych może więc przynosić ogromne korzyści krajowym gospodarkom – przekonywał prof. Lindenmayer.

Jako przykłady udanego przekształcenia obszaru, którego głównym przeznaczeniem była komercyjna gospodarka leśna, w obszar chroniony nastawiony na turystykę, podał m.in. wybrane tereny Nowej Zelandii czy Australii.

– W australijskim Parku Narodowym Kościuszko, choć panuje w nim ogromny ruch turystyczny, jest to turystyka bardzo ściśle regulowana, i przynosi ogromne zyski stanowi, w którym ten park leży – dodał prof. Lindenmayer.

Z kolei prof. Tomasz Wesołowski z Uniwersytetu Wrocławskiego przypomniał, że wraz z grupą innych polskich naukowców badających Puszczę Białowieską zaproponował on w grudniu 2018 roku, aby całą jej polską część objąć ochroną w formie parku narodowego. Ich propozycja oparta była właśnie na koncepcji przekształcenia potencjalnego Park Narodowy Puszczy Białowieskiej w miejsce, które przynosiłoby dochody przede wszystkim jako atrakcja turystyczna.

– To powinien być park otwarty, szeroko dostępny dla mieszkańców i turystów, a wszelkie formy korzystania z Puszczy nienaruszające stanu jej ochrony powinny być w nim dozwolone – mówił prof. Wesołowski.

Konferencja „Forests at risk: Białowieża and beyond” odbywa się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: Nauka w Polsce

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)