Jak zwiększyć dostęp do zasobów obliczeniowych i zarządzania danymi dla wszystkich wydziałów uczelni? Jak wspierać naukowców w korzystaniu z technologii cyfrowej? – na te między innymi pytania odpowie prof. Andrew Turpin z University of Melbourne, gość kolejnego seminarium online organizowanego przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
„Rozwój cyfrowych metod badawczych: doświadczenie z Melbourne” to tytuł XVII spotkania poświęconego informatyce i naukom obliczeniowym w ramach cyklu Virtual ICM Seminars in Computer and Computational Science. W czwartek, 22 kwietnia o godz. 16:00, gościem będzie prof. Andrew Turpin z University of Melbourne. Opowie o Petascale Campus Initiative – programie wdrożonym na Uniwersytecie w Melbourne, mającym na celu zwiększenie dostępu do zasobów obliczeniowych i zarządzania danymi dla wszystkich wydziałów uczelni.
Turpin jest profesorem informatyki na Uniwersytecie w Melbourne. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zastosowań wydajności algorytmicznej do problemów, takich jak kompresja danych, wyszukiwanie tekstu, analiza tekstów politycznych, badanie wzroku człowieka oraz modelowanie ścieżek neuronowych widzenia człowieka. Przez ostatnie 2,5 roku był odpowiedzialny za stworzenie platformy Melbourne Data Analytics, skupiającej naukowców, którzy specjalizują się we wspieraniu badań innych osób najnowszymi analizami danych i technikami obliczeniowymi. Wcześniej pracował na Uniwersytecie RMIT (Melbourne), Curtin University (Perth) i Oregon Health & Science University (Portland, USA).
Wirtualne seminarium z prof. Andrew Turpinem odbędzie się w czwartek 22 kwietnia. Początek o godz. 16:00. Bezpłatna rejestracja: https://supercomputingfrontiers.eu/2021/seminars/.
Wirtualne Seminaria ICM są kontynuacją corocznej konferencji „Supercomputing Frontiers Europe”, której siódmą edycję zaplanowano w dniach 19–23 lipca. Od marca 2020 r. w wirtualnych spotkaniach ICM (SCFE20 + 15 seminariów) wzięło udział przeszło 2400 osób z niemal wszystkich stref czasowych, a stronę supercomputingfrontiers.eu z bibliotekami nagrań prelegentów odwiedziło ponad 15 tys. gości ze 122 krajów.
MK