W dniach 19–23 lipca odbędzie się międzynarodowa konferencja Supercomputing Frontiers Europe. Podobnie jak przed rokiem wydarzenie zaplanowano w formule online. Właśnie ruszyła rejestracja.
Organizatorem konferencji jest Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na Uniwersytecie Warszawskim. Będzie to już 7. edycja tego wydarzenia, które ma umożliwić społeczności HPC dostęp do otwartej przestrzeni do interakcji i omawiania wizjonerskich pomysłów. Corocznie w konferencji biorą udział naukowcy, menedżerowie centrów superkomputerowych, a także przedstawiciele wiodących dostawców IT oraz start-upów. Poprzednia edycja – Supercomputing Frontiers Europe 2020 – zorganizowana po raz pierwszy w wersji wirtualnej okazała się wielkim sukcesem. Przekroczono 1100 rejestracji z ponad 60 krajów.
Tematami przewodnimi SCFE21 będą: chmura hybrydowa/HPC, inteligentne systemy, hybrydowe obliczenia kwantowe i HPC, omika i biologia systemów, konwergencja metod HPC, sztucznej inteligencji i Big Data. W programie znajdą się również wybrane osiągnięcia w Indiach i Afryce.
SCFE ma na celu wypełnienie niszy wśród kilku doskonałych i znacznie większych, bardziej ogólnych konferencji. Główny nacisk kładziemy na „granice”(„frontiers”): śmiałe wizje i pomysły, które mogą kształtować przyszły postęp; nowe technologie komputerowe umożliwiające odkrycia naukowe i opracowywanie nowych metod obliczeniowych i analitycznych, a także obniżanie barier dostępu do mocy obliczeniowej dla nowych grup użytkowników i na znacznie szerszych obszarach geograficznych – mówi dr Marek Michalewicz, dyrektor ICM UW, przewodniczący komitetów: Naukowego i Organizacyjnego Supercomputing Frontiers Europe 2021.
Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli: Anders Jensen, Irene Qualters, Roberto Car i Hiroaki Kitano, którzy przedstawią raporty na temat programu rozwoju superkomputingu eksaskali w Europie do roku 2027, badań obliczeniowych w Laboratoriach Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, obliczeń własności nowych materiałów używając zasad pierwszych (ab-initio) wspomaganych metodami sztucznej inteligencji oraz problemu czy komputer (maszyna Turinga) będzie w stanie zdobyć Nagrodę Nobla.
Rejestracja na wydarzenie jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Więcej informacji na stronie internetowej wydarzenia. „Forum Akademickie” jest patronem medialnym Supercomputing Frontiers Europe 2021.
Organizatorem konferencji jest Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, które prowadzi interdyscyplinarne badania naukowe w oparciu o modelowanie matematyczne, symulacje komputerowe, obliczenia wielo- i wielkoskalowe. Badacze ICM stworzyli narzędzia wspomagania decyzji dla globalnego lotnictwa cywilnego (we współpracy z ICAO). Od prawie roku ICM wspiera polski rząd i organy zarządzania kryzysowego w Polsce, dostarczając krótko- i długoterminowe prognozy epidemii w Polsce z wykorzystaniem Modelu Epidemiologicznego ICM dla COVID-19. ICM odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu polskim naukowcom z ponad 500 instytucji dostępu do pełnej literatury naukowej, w tym ponad 26 tys. tytułów czasopism i ponad 150 tys. tytułów książek, poprzez prowadzenie i utrzymywanie Wirtualnej Biblioteki Naukowej WBN. Popularny portal pogodowy meteo.pl, również stworzony w ICM UW, od 27 lat dostarcza najdokładniejsze prognozy pogody dla Polski i jest odwiedzany ok. 200 mln razy w roku.
MK