Aktualności
Konferencje
09 Maja
Opublikowano: 2022-05-09

Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje

Zaprezentowanie zaangażowania środowiska naukowego i akademickiego w pomoc Ukraińcom – to cel konferencji „Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje” organizowanej przez Uniwersytet Gdański i Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Wydarzenie odbędzie się w dniach 12–13 maja w Gdańsku. Trwa rejestracja.

W ramach rządowej inicjatywy Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, w porozumieniu ze środowiskiem akademickim i naukowym, wypracowała zasady programu pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. Zainteresowanie programem było ogromne – na rzecz studentów i doktorantów, którzy przez wojnę musieli szukać schronienia w Polsce, przeznaczono ponad 23,3 mln zł.

Polskie środowisko akademickie i naukowe zdało trudny egzamin. W poczuciu solidarności z Ukraińcami od pierwszych dni wojny zaczęło działać, chcąc dać nie tylko schronienie, ale także możliwość kontynuowania nauki i pracy badawczej przedstawicielom środowiska akademickiego i naukowego z Ukrainy. Agencja, wykorzystując swoje wcześniejsze doświadczenie, zdobyte przy okazji podobnego programu „Solidarni z Białorusią”, podjęła pracę nad koncepcją programu skierowanego do Ukraińców natychmiast. Cieszę się, że jako NAWA – w obliczu tego, czego jesteśmy świadkami – po raz kolejny mogliśmy dać narzędzie do budowania choć trochę lepszego świata – mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

NAWA we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim organizuje w tym tygodniu konferencję „Solidarni z Ukrainą”, która prezentować będzie zaangażowanie środowiska naukowego i akademickiego w pomoc Ukraińcom. W założeniu wydarzenie ma pokazywać różnorodne działania, które podjęli naukowcy i akademicy w obliczu wojny na Ukrainie. Chodzi m.in. o pomoc stypendialną, wolontariat, wspólne projekty badawcze. Wśród zaproszonych gości jest m.in. ukraiński minister oświaty i nauki Serhij Szkarłet. Zaplanowano panele dyskusyjne poświęcone programom wsparcia dla studentów i naukowców, a także szansom i zagrożeniom dla przyszłości polsko-ukraińskiej współpracy akademickiej.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 12–13 maja w Sali Teatralnej Budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Link do rejestracji: https://bit.ly/3LsyVkq.

MK, źródło: UG

Dyskusja (0 komentarzy)