Aktualności
Konferencje
07 Czerwca
Źródło: archiwum
Opublikowano: 2022-06-07

We Wrocławiu spotkanie z konstruktorem sond kosmicznych NASA

Artur B. Chmielewski, naukowiec i konstruktor sond kosmicznych z NASA Jet Propulsion Laboratory, będzie gościem ostatniego przed wakacjami wykładu w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na Politechnice Wrocławskiej. Spotkanie odbędzie się 9 czerwca.

Artur B. Chmielewski studiował fizykę, mechanikę i informatykę na University of Michigan i University of Southern California. Na co dzień pracuje w centrum badawczym NASA Jet Propulsion Laboratory Pasadena w stanie Kalifornia. W agencji m.in. budował instrumenty naukowe do łazików marsjańskich i generatory nuklearne dla misji międzyplanetarnych, testował części do statków kosmicznych i pracował nad 15 misjami NASA, których celem były badania Słońca, Marsa, Jowisza, Saturna i różnych asteroid. Był także dyrektorem 4 misji z budżetami przekraczającymi setki milionów dolarów.

Zaprojektował laboratorium technologii budowy teleskopów, których zadaniem było obserwowanie czarnych dziur i robienie zdjęć planetom orbitującym inne gwiazdy. Poza inżynierią i nauką zajmował się konsultowaniem filmów w Hollywood i pracował nad wprowadzeniem słów naukowych do języka rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej
Navajo. Uwielbia też pracować z młodzieżą, pomaga start-upom, organizuje kluby naukowe dla liceów i projekty badawcze dla uniwersytetów. Obecnie uczestniczy w projekcie OASIS, który będzie szukać wody pod Saharą. OASIS jest jego ulubioną misją, bo daje możliwość użycia technologii kosmicznych dla poprawienia jakości życia na Ziemi.

Artur Chmielewski otrzymał 5 medali od NASA i 7 nagród z Jet Propulsion Laboratory, a także wiele nagród za propagowanie polskiej nauki. Jest współautorem 3 książek o technologii, autorem setek publikacji i referatów na najlepszych uczelniach świata. Niedawno wspólnie z Eweliną Zambrzycką opublikował książkę dla młodzieży „Kosmiczne wyzwania”.

W czwartek, 9 czerwca, podczas kolejnego Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na Politechnice  Wrocławskiej opowie, jak NASA tworzy misje. Współorganizatorem wydarzenia jest Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów PWr, którego naukowcy i studenci zaprezentują m.in. badania w obszarze technologii kosmicznych. Seminarium towarzyszy również wystawa przedstawiająca działalność studenckich kół naukowych

Wykład pt. „Jak NASA tworzy misje: od pomysłu do lądowania” odbędzie się 9 czerwca o godz. 13:00 w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8). Wstęp wolny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy przez portal Evenea.pl.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)