Aktualności
Konferencje
08 Listopada
Opublikowano: 2022-11-08

Studenci dziennikarstwa przejdą szkolenie z informowania o zachowaniach samobójczych

Rola dziennikarzy w zapobieganiu zachowaniom samobójczym będzie tematem ogólnopolskiej konferencji szkoleniowej dla studentów dziennikarstwa, którą organizuje Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się 21 listopada w formule hybrydowej.

Jak informuje Instytut Psychiatrii i Neurologii, będzie to pierwsza tego konferencja w Polsce. Trudne doświadczenia ostatnich dwóch lat, związane najpierw z pandemią COVID-19, a ostatnio także z wojną w Ukrainie, oraz ich skutki społeczno-ekonomiczne wywierają coraz większy negatywny wpływ na stan psychiczny społeczeństwa, co może przyczynić się do wzrostu liczby osób w kryzysie psychicznym (w tym również samobójczym) oraz do wzrostu zapotrzebowania na specjalistyczną pomoc dla takich osób. Wobec tego rodzaju wyzwań bardzo istotną rolę do odegrania mają także media.

Naukowo dowiedziono, że odpowiednie przekazy medialne mogą chronić przed zachowaniami samobójczymi! Ten pozytywny efekt oddziaływania mediów (modelowanie konstruktywnych sposobów radzenia sobie z kryzysem suicydalnym, wskazywanie, gdzie osoby w kryzysie mogą uzyskać pomoc, wzbudzanie nadziei) określany jest jako efekt Papageno. Niestety, z drugiej strony nieodpowiedni przekaz może zwiększać ryzyko wystąpienia tzw. efektu Wertera, czyli samobójczego naśladownictwa. Słowa i obrazy mają zatem wielką moc! Jeśli są niewłaściwe, mogą doprowadzić do wielu niepotrzebnych tragedii, ale podawane w sposób odpowiedzialny i przemyślany – mogą pomóc.

O tym, jak konkretnie w bezpieczny sposób informować o zachowaniach samobójczych, a czego w przekazach na ten temat należy unikać, będzie się można dowiedzieć podczas konferencji organizowanej przez Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym działające w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Biuro koordynuje realizację ogólnopolskiego Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym.

Program wydarzenia:

11:00 – 11:10 Otwarcie konferencji – dr Halszka Witkowska
11:10 – 11:40 Podstawowe informacje o zachowaniach samobójczych – definicje, statystyki – prof. Adam Czabański
11:40 – 12:10 Etiologia zachowań samobójczych – czynniki ryzyka i czynniki ochronne, charakterystyka stanu presuicydalnego – Małgorzata Łuba
12:10 – 12:40 Fałszywe przekonania i stereotypy dotyczące zachowań samobójczych – dr Halszka Witkowska
12:40 – 13:30 przerwa lunchowa
13:30 – 14:00 Rola środowiska dziennikarskiego w zapobieganiu zachowaniom samobójczym – Lucyna Kicińska
14:00 – 14:30 Wsparcie środowiska dziennikarskiego w odpowiedzialnym informowaniu o zachowaniach samobójczych – Jolanta Palma
14:30 – 15:00 Pytania i dyskusja
15:00 – 15:10 Zamknięcie konferencji

Konferencja odbędzie się 21 listopada w sali Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie (ul. Mazowiecka 11a) oraz online (transmisja na kanale youtube.com/@BiuroZZS). Adresowana jest zarówno do studentów kierunków dziennikarskich, jak i wykładowców. Udział w niej jest bezpłatny. Zgłoszenia można dokonać wypełniając formularz rejestracyjny.

Według danych Komendy Głównej Policji każdego roku w Polsce ponad 5 tys. osób odbiera sobie życie, a ponad dwukrotnie większa grupa podejmuje próby samobójcze. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w populacji naszego kraju prób samobójczych może być nawet 20 razy więcej niż samobójstw, czyli ok. 100 tys. – znacznie więcej niż wykazują to oficjalne rejestry.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)