Około 170 studentów farmacji z całej Polski spotka się w marcu w Lublinie na VI Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Farmaceutycznej. Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem „Opieka farmaceutyczna nad pacjentem geriatrycznym”.
Organizowana corocznie Ogólnopolska Konferencja Opieki Farmaceutycznej umożliwia studentom farmacji poszerzenie świadomości w opiece nad pacjentem. Nowoczesna farmacja to współpraca całego personelu medycznego, w tym również farmaceutów. Holistyczne podejście do pacjenta jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w farmakoterapii. To właśnie doszkalanie się już na etapie studiów, poprzez udział studentów w wydarzeniach takich jak OKOF, przyczynia się do realizacji idei nowoczesnej opieki farmaceutycznej.
Tegoroczna odsłona ma na celu przybliżenie teoretycznych i praktycznych aspektów szeroko pojętej roli farmaceuty w opiece nad pacjentem geriatrycznym. To bardzo ważna grupa pacjentów, najczęściej spotykana w aptekach. Uczestnicy będą mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy w zakresie opieki farmaceutycznej osób wieku podeszłego, polipragmazji, metod leczenia zespołu metabolicznego oraz przyczyn chorób psychogeriatrycznych.
W trakcie wydarzenia odbędzie się część konferencyjna, podczas której prelegenci przybliżą wyzwania i szanse dla opieki farmaceutycznej w zakresie tematyki danej edycji wydarzenia. Nie zabraknie części integracyjnej i uroczystej gali, dzięki którym uczestnicy z różnych oddziałów będą mogli zawierać znajomości i przyjaźnie na lata.
W trakcie panelu edukacyjnego studenci wysłuchają specjalistów z całej Polski. Wykłady będą dotyczyć m.in. leczenia farmakologicznego zalecanego w chorobach psychogeriatrycznych, metod leczenia zespołu metabolicznego u osób starszych czy komunikacji z pacjentem i wsparcia pacjenta geriatrycznego. Ponadto studenci farmacji IV i V roku wezmą udział w dwóch konkursach, które sprawdzają ich wiedzę i umiejętności, zdobyte w ramach programu kształcenia. Pierwszym z nich jest Studencki Konkurs Receptury Aptecznej (SKRA). Polega na sporządzeniu jednego leku recepturowego oraz opracowaniu szczegółowej dokumentacji jego wykonania. Dodatkowo uczestnik udziela odpowiedzi na 20 pytań dotyczących receptury aptecznej. Z kolei Studencki Konkurs Opieki Farmaceutycznej (SKOF) jest idealną okazją, żeby przyszli farmaceuci sprawdzili, jak poradzą sobie w pracy z pacjentem. Składa się z dwóch etapów: teoretycznej oraz praktycznej odbywającej się przed publicznością, do której przechodzą 3 najlepsze zespoły. Część praktyczna będzie polegać na wcieleniu się w rolę farmaceuty – odegraniu scenki konsultacji z pacjentem. Więcej informacji o VI Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Farmaceutycznej na Facebooku.
Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji jest samorządną i apolityczną organizacją non-profit zrzeszającą około 1400 studentów i absolwentów farmacji z całej Polski. Jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Farmacji (EPSA) oraz Międzynarodowej Federacji Studentów Farmacji (IPSF). Do głównych celów organizacji należą m.in. promowanie profilaktyki zdrowotnej wśród społeczeństwa, dbanie o rozwój wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej przyszłych farmaceutów, a także poszerzanie wiedzy odnośnie możliwości ścieżek kariery po studiach.
MK