Aktualności
Konferencje
25 Listopada
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-11-25

Szachy w polskiej historii i nauce

O znaczeniu szachów oraz ich naukowej i kulturotwórczej roli opowiedzą historycy podczas panelu naukowego, który odbędzie się 27 listopada w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia jest Instytut De Republica.

Panel naukowy pt. „Królewska gra uwagi, wyobraźni i rozumu – szachy w polskiej historii i nauce” odbędzie się w ramach Superpucharu Polski w szachach. Do rywalizacji staną arcymistrzowie: Jan Krzysztof Duda oraz Radosław Wojtaszek.

Źródła podają, że pierwsze wzmianki o szachach na naszych ziemiach pochodzą już z XIII wieku. Sto lat później miały być tak popularne, że ówczesne zaangażowanie społeczne w tę grę można porównywać do zjawisk kojarzących się współcześnie z hazardem. W kolejnych latach szachy zyskiwały coraz więcej zwolenników. Fascynacja tą grą przenosiła się z zamkniętych imprez organizowanych głównie na dworach szlacheckich do świata sztuki. Dość wspomnieć tutaj o Janie Kochanowskim, który przez siedem lat tworzył jeden z najciekawszych swoich poematów o znamiennym tytule „Szachy” – wskazuje dr hab. Bogumił Szmulik, dyrektor Instytutu De Republica.

Sesja naukowa poświęcona historii tej gry, zwanej też „królewską”, składać się będzie z dwóch części. W trakcie pierwszej zaprezentowane zostaną trzy wystąpienia. Prof. dr hab. Tadeusz Wolsza przedstawi referat zatytułowany Miłośnicy, prorektorzy i mecenasi gry szachowej w II Rzeczypospolitej; dr Piotr Szybowicz w wystąpieniu Historia szachów na Pomorzu i Kujawach w latach 1920–2021 skupi się na regionalnym kontekście poruszanej tematyki, z kolei dr hab. Dariusz Karczewski zaprezentuje krótki wykład pod tytułem Królewska gra. Historia szachów – między prawdą a legendą. Następnie odbędzie się pokaz filmu produkcji Tadeusza i Macieja Syków pt. Z miłości do szachów.

Panel naukowy jest częścią szachowego wydarzenia roku w Bydgoszczy. Superpuchar Polski w szachach będzie rozegrany w formie meczu między dwoma najlepszymi krajowymi szachistami – Janem Krzysztofem Dudą a Radosławem Wojtaszkiem. Cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na cele charytatywne – leczenie Piotrka Wojciechowskiego, zmagającego się z chorobą nowotworową.

MK

plakat bydgoszcz

Dyskusja (0 komentarzy)