Aktualności
Konferencje
01 Października
Opublikowano: 2021-10-01

Szkolenie dotyczące zarządzania zasobami Biblioteki Nauki

Przy okazji uruchomienia nowej odsłony Biblioteki Nauki szkolenie z obsługi aplikacji do zarządzania jej zasobami organizuje Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie będzie jednocześnie podsumowaniem projektu Platforma Polskich Publikacji Naukowych.

Wirtualna Biblioteka Nauki to unikalny zbiór naukowych cyfrowych zasobów literaturowych i baz danych dotyczących zasobów literaturowych oraz ich powiązań i wykorzystania, a także działania wspierające, prowadzone przez ICM UW. Obecnie WBN gromadzi i udostępnia całemu środowisku naukowemu w Polsce ponad 26 tys. tytułów czasopism oraz ok. 157 tys. książek. W czerwcu uruchomiono nową odsłonę Biblioteki Nauki. Serwis powstał w ramach projektu POPC Platforma Polskich Publikacji Naukowych, który obecnie jest finalizowany. Z tej okazji ICM UW organizuje podsumowanie połączone z ostatnim szkoleniem warsztatowym dla redakcji i wydawców czasopism naukowych.

Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie 12 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Podczas spotkania przedstawione zostaną szczegóły zmian i korzyści wynikających z realizacji projektu PPPN. Będzie też możliwość poznania nowej platformy w praktyce oraz podzielenia się swoimi doświadczeniami z korzystania z niej. Zespół ICM UW chętnie wyjaśni wszelkie niewyjaśnione jeszcze dotąd wątpliwości, czy to w odniesieniu do prawnych aspektów wdrażania otwartych licencji, czy to w kontekście technicznych wyzwań związanych z wprowadzaniem danych, czy też w jakimkolwiek innym obszarze, którego dotyka projekt PPPN.

Program wydarzenia:

9:00–9:30 – Rejestracja uczestników

9:30–10:00 – bibliotekanauki.pl – prezentacja podsumowująca projekt PPPN

10:00–10:15 – Przerwa

10:15–11:45 – Szkolenie z obsługi aplikacji do zarządzania zasobami bibliotekanauki.pl (część I)

11:45–12:30 – Posiłek

12:30–14:00 – Szkolenie z obsługi aplikacji do zarządzania zasobami bibliotekanauki.pl (część II)

14:00–14:15 – Przerwa

14:15–15:45 – Praktyczne aspekty prawne wydawania czasopisma na otwartych licencjach (warsztat)

Wydarzenie jest bezpłatne, jednak z uwagi na limit liczby uczestników obowiązuje rejestracja. Formularz rejestracyjny

W trakcie trzech lat realizacji projektu PPPN przygotowano nową wersję platformy Biblioteki Nauki (https://bibliotekanauki.pl/), dzięki czemu publikacje są jeszcze lepiej widoczne w internecie. Ponadto usprawniono mechanizm importów, pozyskano szereg nowych czasopism oraz książek, pomagano wdrażać otwarte licencje, przygotowano materiały edukacyjne oraz przeprowadzono serię szkoleń. Dane są udostępniane przez otwarte API pozwalające na integrację z innymi systemami oraz raportowanie (np. do PBN). Wszystkim współpracującym z ICM UW wydawcom i redakcjom czasopism tworzone są konta na nowej platformie pozwalające na bezpośrednią weryfikację importowanych danych, wzbogacanie ich o dodatkowe informacje oraz bieżące utrzymanie ich aktualności.

MK

Ile płacimy za dostęp?

 

Dyskusja (0 komentarzy)