Aktualności
Konferencje
19 Lipca
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-07-19

Technologiczne wytwarzanie światów „Tech/Spo’21”

Technologiczne wytwarzanie światów – pod takim hasłem przebiegać będzie III Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Tech/Spo’21”, której organizatorem jest Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej. Wydarzenie odbędzie się online w dniach 13–14 września.

„Tech/Spo” to forum spotkań i dyskusji nad najważniejszymi technologicznymi i społecznymi aspektami współczesności. Wśród tematów m.in.: Data Science & AI; trans-post-humanizm; gaming i światotwórstwo; roboty, boty, maszyny; VR, AR.

„Zakładamy, że złożoność i dynamika świata jest fascynującym wyzwaniem poznawczym, które wymaga nieszablonowych analiz i spojrzenia z wielu perspektyw. Zapraszamy do formułowania śmiałych i dobrze osadzonych w najnowszych badaniach diagnoz, rekomendacji i idei” – piszą organizatorzy w zapowiedzi wydarzenia. Celem konferencji jest kontynuacja dyskusji o technologicznie stymulowanych przemianach społecznych i kulturowych, które zostały zapoczątkowane w 2016 i 2018 roku podczas dwóch pierwszych edycji konferencji.

W 2016 roku do Krakowa przyjechali przedstawiciele ponad 40 ośrodków akademickich z całej Polski. Zaprezentowano ponad 120 wystąpień w 26 sesjach referatowych. W sesji plenarnej oraz dwóch panelach dyskusyjnych udział wzięli znani i cenieni naukowcy oraz reprezentanci innowacyjnych przedsiębiorstw. Dwa lata później odbyło się ponad 70 wystąpień naukowców, badaczy, praktyków, ludzi biznesu i aktywistów z całej Polski (m.in. Krakowa, Warszawy, Łodzi, Torunia, Poznania), w tym 4 wystąpienia plenarne, 2 panele dyskusyjne oraz 6 warsztatów praktycznych.

We wrześniu już po raz trzeci przyjadą do Krakowa badacze oraz praktycy z różnych dyscyplin, by podjąć rozważania nad zjawiskami, które mają swój początek w XXI wieku i powstały na styku nowoczesnych technologii (również cyfrowych) oraz działalności społeczno-kulturowej człowieka. Podczas „Tech/Spo” dojdzie do naukowej debaty wokół najbardziej aktualnych fenomenów, będą podjęte próby diagnozy obecnej sytuacji, a w efekcie zebrane zostaną rekomendacje formułowane z myślą o przyszłości.

Tegoroczna edycja odbywa się w Roku Stanisława Lema i jest częścią głównych obchodów jubileuszu 100. urodzin czołowego pisarza fantastyki naukowej. Z tego też powodu organizatorzy zdecydowali się powiązać tematykę „Tech/Spo” z tym, czym się zajmował oraz o czym pisał Stanisław Lem, którego żywo interesował wpływ technologii na świat. Jego technologiczno-społeczne zainteresowania zostaną osadzone w szerokim spektrum zjawisk odnoszących się do technologicznego wytwarzania światów. „Jedną z charakterystycznych cech twórczości pisarza było konstruowanie literackiej rzeczywistości tak, by sprawiała ona wrażenie przyszłej normalności i codzienności. Nie poprzestawał on jedynie na prezentowaniu najnowszych osiągnięć techniki jako rzeczy oswojonych, ale również stawiał pytania o rolę człowieka w relacji z nimi i jej konsekwencje” – zwracają uwagę organizatorzy. 

Konferencja „Tech/Spo” odbędzie się online w dniach 13–14 września. Do końca lipca trwa rejestracja na wydarzenie. Konferencję organizuje Wydział Humanistyczny AGH. Patronat objęło Polskie Towarzystwo Socjologiczne oraz Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze. Patronat medialny sprawuje „Forum Akademickie”. Więcej szczegółów na stronie: http://techspo.agh.edu.pl/.

MK

cover photo FB 1200x628px TechSpo

Dyskusja (0 komentarzy)