Pierwsza edycja międzynarodowej konferencji naukowej „OncoPhD” odbędzie się w dniach 20–22 października na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (i online). Młodzi naukowcy będą mieli możliwość zaprezentowania wyników badań i wymiany własnych doświadczeń z zakresu onkologii klinicznej i eksperymentalnej.
To pierwsza edycja konferencji konferencji „OncoPhD’’, której celem jest wymiana doświadczeń i wiedzy w dziedzinie onkologii w zakresie badań podstawowych, jak i praktyki klinicznej. Uczestnicy będą mieli możliwość poznać skomplikowane mechanizmy powstawania chorób nowotworowych, strategie opracowania leków
przeciwnowotworowych oraz wymienić się doświadczeniami z codziennej praktyki klinicznej.
W trakcie wydarzenia zaplanowano warsztaty, m.in. ultrasonografii i biopsji, a także związane z badaniami in vitro w onkologii. Poprowadzą je osoby z wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie. Oprócz tego odbędą się warsztaty seminaryjne (online) dotyczące norm i odchyleń w zakresie mowy i żywienia u pacjentów pediatrycznych (mgr Monika Budkowska, specjalistka neurologopedii i terapii karmienia). Przewidziano również warsztaty związane z psychoonkologią, które wprowadzą uczestników w świat aspektów psychologicznych związanych z walką z chorobą nowotworową (online). Nie zabraknie warsztatów poświęconych rozwojowi kompetencji miękkich, np. publicznym wystąpieniom (online). Ponadto dr n. med. Marcin Nicoś, laureat wielu prestiżowych nagród naukowych, w tym Young Investigator Award, Merit Award i nagrody im. Antoniego Horsta 2019, podzieli się swoją wiedzą na temat aplikowania na zagraniczne staże (online).
W gronie zaproszonych gości specjalnych znajdują się: prof. Urlich Theopold z Uniwersytetu Sztokholmskiego, zajmujący się modelem Drosophila melanogaster w onkologii, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos, doświadczony hematoonkolog, nowy prezes Polskiego Towarzystwa Hematoonkologów i Transfuzjologów, oraz dr n. med. Paulina Krawiec, która przekaże swoją wiedzę na temat chorób nieswoistych jelit u dzieci i ich związków z rozwojem nowotworów. Z kolei Fundacja Nutricia przedstawi uczestnikom swoją działalność oraz programy grantowe, które oferuje. O swojej pracy związanej z terapiami celowanymi opowiedzą również przedstawiciele AstraZeneca.
Międzynarodowa konferencja naukowa „OncoPhD” odbędzie się w dniach 20–22 października na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Zostanie zrealizowana w formule hybrydowej. Językiem konferencji jest angielski. Szczegółowe informacje o wydarzeniu, w tym zasady rejestracji, na Facebooku.
Organizatorem wydarzenia jest Samorząd Doktorantów UMLub. Patronat sprawuje „Forum Akademickie”.
MK