Aktualności
Konferencje
27 Czerwca
Opublikowano: 2022-06-27

Upływa termin rejestracji na PSN 2022

Tylko do końca czerwca trwa rejestracja na piątą edycję międzynarodowej konferencji Polish Scientific Networks. Jej uczestnicy podejmą próbę odpowiedzi na pytania, jak zmiany klimatu wpływają na środowisko i społeczności, czemu zagrażają i w jaki sposób z nimi sobie radzić.

Zmiany klimatu odgrywają dużą rolę w funkcjonowaniu współczesnego świata. Topniejące lodowce, przesuwanie się zasięgów występowania roślin i zwierząt, kwaśnienie coraz cieplejszych oceanów, wezbrania sztormowe, fale upałów – takie zjawiska obserwujemy wokół nas. Zmieniające się środowisko spowoduje pogorszenie się jakości powietrza oraz wzrost chorób przenoszonych przez wodę, ale także przez owady i gryzonie. Ekstremalne zdarzenia pogodowe mogą potęgować zagrożenia dla zdrowia i ułatwiać rozprzestrzenianie się pandemii. Zmiany klimatyczne wpływają również na sztukę i kulturę, modyfikują style życia i programy polityczne.

Tegoroczna konferencja z cyklu Polish Scientific Networks przebiegać będzie pod hasłem Climate Change – Science & Society. To okazja do zaprezentowania najnowszych danych o tym, jak zmiany klimatu wpływają na środowisko i społeczności, czemu zagrażają i jak sobie z nimi radzić. Wydarzenie, które zgromadzi ekspertów z Polski i z zagranicy zajmujących się zmianami klimatycznymi, zaplanowano w dniach 28–30 września w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

W jego trakcie uczestnicy zaznajomią się z najnowszymi wynikami badań nad zmianami klimatu. Prezentacje i dyskusje podzielono na 10 sesji tematycznych. Wśród zaproszonych gości są m.in. Marc Oliva (Universitat de Barcelona), Francesco Battaglioli (European Severe Storms Laboratory), Arthur Lutz (Universiteit Utrecht), Marc Silberberger (Instytut Oceanologii PAN), Michał Bogdziewicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Massimo Vieno (University of Edinburgh), Milena Buchs (University of Leeds), Ilona M. Otto (Universität Graz), Maria Ojala (Örebro universitet), Olaf Kahl (Humboldt-Universität zu Berlin).

Oprócz wykładów, referatów i sesji plakatowych przewidziano także liczne imprezy towarzyszące, m.in. koncert młodych polskich muzyków inspirowany zmianami klimatu, warsztaty (m.in. o klimatycznych fake newsach pojawiających się w mediach albo kwestii ochrony klimatu jako łączniku podzielonych politycznie społeczeństw), spotkania kick-off grantów badawczych. Kluczowym celem konferencji jest stworzenie sieci współpracujących ze sobą grup badawczych, a jej namacalnym efektem będzie, jak w latach poprzednich, publikacja wydawnictw pokonferencyjnych i numeru specjalnego czasopisma. Ambicją organizatorów jest również, aby tegoroczna konferencja zapoczątkowała serię cyklicznych spotkań młodych polskich naukowców poświęconych klimatowi. Zgłoszenia udziału przyjmowane są do 30 czerwca za pośrednictwem strony internetowej: https://psn.pan.pl/.

Konferencje z cyklu Polish Scientific Networks to jedno z najważniejszych spotkań młodej polskiej nauki. Organizowane są przez Akademię Młodych Uczonych PAN, Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki na czołowych polskich uczelniach. W ich trakcie polscy badacze pracujący w kraju i za granicą otrzymują przestrzeń i czas do współpracy i nawiązywania kontaktów naukowych.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)