Nasze dzieci tyją na potęgę. Ich waga, niewłaściwe odżywianie i minimalna aktywność fizyczna dramatycznie odbijają się na zdrowiu. Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, we współpracy z Urzędem Miasta we Wrocławiu i Akademią Wychowania Fizycznego, alarmują: konieczne jest natychmiastowe wdrożenie środków zaradczych. Po raz kolejny zapraszają ekspertów, lekarzy, nauczycieli i przede wszystkim rodziców na konferencję „Uruchamiamy dzieciaki”. Odbędzie się ona 5 września 2019 roku w Centrum Naukowej Informacji Medycznej przy ul. Marcinkowskiego we Wrocławiu.
– Położyliśmy bardzo duży nacisk na to, by tematyka prelekcji była jak najbardziej przydatna dla uczestników, by mogli usłyszane informacje wykorzystać w praktyce. Naukowcy, lekarze, eksperci będą się dzielić badaniami, co zainteresuje środowisko naukowe, ale zrobią to w sposób na tyle przystępny, że obecny na sali rodzic także wyniesie ze spotkania przydatne dla siebie informacje – podkreśla główny organizator spotkania prof. Tomasz Zatoński z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
– Akcja prozdrowotna „Uruchamiamy Dzieciaki” skierowana jest do nauczycieli wychowania fizycznego, rodziców, wychowawców i trenerów uczniów szkół podstawowych. Ma na celu zwrócenie uwagi na problem nadwagi i wynikających z niej chorób u dzieci. Badamy nawyki żywieniowe, formy spędzania wolnego czasu i aktywność fizyczną, stan narządu ruchu, kręgosłupa i kończyn dolnych oraz inne czynniki ryzyka u dzieci – wyjaśnia prof. Zatoński.
Program zawiera wiele interesujących zagadnień od analizy stanu odżywienia i wzrostu wrocławskich dzieci, przez rozważania o tym czy cukier faktycznie jest wrogiem i jak na otyłość wpływać mogą bakterie. Wiele uwagi poświęca się także aktywności fizycznej, zwłaszcza w kontekście tego jak zainteresowania ruchowe przekładają się na faktyczne lekcje wychowania fizycznego.
– Brak ruchu jest rosnącym problemem społecznym, dlatego przygotowaliśmy program zawodów rozgrywanych w szkole, oceniających kondycję dzieci. W naszą inicjatywę zaangażowali się wykładowcy akademiccy oraz lekarze i specjaliści, którzy na co dzień zajmują się profilaktyką i leczeniem dzieci. Sami jesteśmy entuzjastami biegania, organizatorami Biegu Uniwersytetu Medycznego, który po raz kolejny odbędzie się 28 września – mówi prof. Tomasz Zatoński, na co dzień laryngolog w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. – Chcemy zarazić naszą pasją dzieci, pokazując im radość i satysfakcję oraz pozostałe korzyści płynące z wysiłku fizycznego. Pragniemy zachęcić uczniów szkół podstawowych do ćwiczeń i startu w zawodach biegowych organizowanych przez szkołę – dodaje.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.
Pełny program znaleźć można na stronie wydarzenia https://www.konferencje.umed.wroc.pl/uruchamiamy-dzieciaki/
Monika Maziak