Aktualności
Konferencje
06 Września
Opublikowano: 2022-09-06

W czwartek rozpoczyna się Forum Młodych Bibliotekarzy

„Biblioteka w sercu” – to hasło czternastej edycji Forum Młodych Bibliotekarzy, która rozpoczyna się już w najbliższy czwartek. W dwudniowym wydarzeniu weźmie udział blisko 120 pracowników bibliotek publicznych, naukowych i szkolnych z całej Polski.

Pomysłodawcą Forum Młodych Bibliotekarzy jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Konferencja odbywa się cyklicznie od 2006 roku. Wcześniejsze edycje organizowano m.in. w Krakowie, Warszawie, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Łodzi. W tym roku w dwóch śląskich miastach, Zabrzu i Katowicach, będzie miała miejsce 14 odsłona tego wydarzenia.

Niezwykle ważne jest to, że forum organizują młodzi pracownicy bibliotek z danego województwa dla innych młodych bibliotekarzy z całej Polski. Podczas spotkania uczestnicy wymieniają się poglądami oraz zapoznają z najnowszymi trendami w swoim zawodzie. Ponadto debatują nad rozwojem bibliotek oraz wizją pracy bibliotekarza – wyjaśnia Magdalena Gomułka z Biblioteki Śląskiej, jedna z organizatorek przedsięwzięcia.

Na Forum Młodych Bibliotekarzy poruszonych zostanie wiele istotnych kwestii, które dotyczą pracy bibliotekarskiej. Myślą przewodnią konferencji jest postrzeganie tego zawodu jako pasji oraz misji. Uczestnicy zastanowią się, czy praca w bibliotece może być drogą do spełnienia zawodowego, a także możliwością wszechstronnego rozwoju. Nie zabraknie interesujących nowinek, np. przeglądu bibliotek z różnych stron świata czy spojrzenia na tę instytucję pod kątem jej obecności w popkulturze. Ponadto uczestnicy nabędą lub poszerzą swoje umiejętności na interesujących warsztatach poświęconych m.in. nowym technologiom w promocji czytelnictwa i zarządzaniu sobą w wolnym czasie.

Po raz pierwszy konferencja odbędzie się na Śląsku: w Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu, Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego oraz Centrum Informacji Naukowej Biblioteki Akademickiej w Katowicach. Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Biblioteka Śląska, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka. W pracach komitetu organizacyjnego biorą udział przedstawiciele miejskich bibliotek publicznych w Jastrzębiu-Zdroju, Rudzie Śląskiej, Gliwicach, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Bielsku-Białej oraz biblioteki szkolnej w Częstochowie.

Szczegółowe informacje, w tym program wydarzenia, dostępne są na stronie internetowej Forum Młodych Bibliotekarzy. Patronem medialnym wydarzenia jest „Forum Akademickie”.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)