W lutym przyszłego roku w Krakowie (i online) odbędzie się IX Światowa Konferencja Badań Jakościowych. To jedna z najważniejszych platform do dyskusji i rozpowszechniania osiągnięć naukowych w dziedzinie badań jakościowych.
World Conference on Qualitative Research co roku gromadzi gromadzi naukowców, światowej sławy autorów oraz grupy badawcze zajmujące się badaniami jakościowymi. Premierowa edycja miała miejsce w 2016 roku w Porto. W kolejnych latach uczestników wydarzenia gościły: Salamanca, Lizbona, ponownie Porto, Faro-Algarve (dwukrotnie) i São Miguel (Azory). W przyszłym roku konferencja odbędzie się po raz pierwszy poza Hiszpanią i Portugalią.
Na miejsce WCQR wybrano Kraków. Spodziewany jest przyjazd naukowców z ponad 40 krajów, którzy dyskutować będą na temat zastosowania badań jakościowych w obszarach związanych m.in. z edukacją, zdrowiem, naukami społecznymi, jak również inżynierią i technologią. W roli keynote speakerów wystąpią: prof. David Williamson Shaffer (University of Wisconsin-Madison), prof. Cheryl N. Poth (University of Alberta), prof. Floretta Boonzaier (University of Cape Town), prof. Beata Glinka (Uniwersytet Warszawski), prof. Elaine Keane (University of Galway) oraz prof. Krzysztof Konecki (Uniwersytet Łódzki).
IX Światowa Konferencja Badań Jakościowych odbędzie się w dniach 4–6 lutego 2025 roku w Krakowie oraz 11–13 lutego 2025 roku online. Właśnie ruszyły zgłoszenia do paneli dyskusyjnych, które podejmą tematykę najnowszych badań jakościowych i pojawiających się trendów. Przyjmowane są do 27 września. Szczegółowe informacje na stronie internetowej: https://wcqr.ludomedia.org/.
Organizatorami wydarzenia są: LudoMedia, Pracownia Analizy Danych i Metod Badań Jakościowych (CAQDAS™ Lab) oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Patronem medialnym jest „Forum Akademickie”.
MK