Na początku września w Krakowie odbędzie się II Konferencja Uniwersytetów Europejskich. W trakcie dwudniowego wydarzenia uczestnicy dyskutować będą m.in. o wyzwaniach, przed którymi stają polskie instytucje szkolnictwa wyższego zaangażowane w międzynarodowe sojusze.
Uniwersytety Europejskie to obecnie 64 ponadnarodowe konsorcja skupiające około 560 instytucji szkolnictwa wyższego z 35 krajów. Łączy je długoterminowa strategia w obszarze kształcenia, promocja europejskich wartości oraz wzmacnianie europejskiej tożsamości. Ich powstanie ma na celu zwiększenie mobilności studentów, kadry akademickiej i środowiska naukowego, a także wspieranie jakości, integracji i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego.
W tegorocznym naborze do wyłonionych w poprzednich latach dokooptowano dziewięć kolejnych polskich uczelni: Akademię Leona Koźmińskiego (drugi polski lider po Politechnice Poznańskiej) i Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych (obie w sojuszu EUonAIR), Gdański Uniwersytet Medyczny (ACE2EU), Politechnikę Białostocką (Across), Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (BAUHAUS4EU), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (CHALLENGE.EU), Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (EUNICoast), Politechnikę Opolską (KreativEU), Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (SUNRISE). Każde konsorcjum otrzymało na realizację programu ok. 14,4 mln euro na cztery lata.
Uniwersytety Europejskie jak na razie nie zrewolucjonizowały instytucjonalnej mapy szkolnictwa wyższego, ale ich powstanie może mieć znacznie większe znaczenie niż nam się to dzisiaj wydaje. Instytucje szkolnictwa wyższego, a zwłaszcza klasyczne uczelnie akademickie zostały uformowane jako podmioty kształcące w trybie pełno-cyklowym, początkowo na studiach magisterskich (inżynierskich), a po wprowadzeniu systemu bolońskiego – odpowiednio na studiach licencjackich oraz magisterskich. Wprowadzenie kształcenia opartego na modułach i mikropoświadczeniach – dokonujące się właśnie z dużym udziałem Uniwersytetów Europejskich – jest kolejnym krokiem w procesie ewolucji szkolnictwa wyższego. Te formy nie zastąpią w najbliższej przyszłości tradycyjnych studiów licencjackich, ale pozostając ich istotnym elementem, będą stopniowo się usamodzielniały – pisał niedawno na łamach „Forum Akademickiego” dr. hab. Dominik Antonowicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierownik 2-letniego projektu dotyczącego udziału polskich uczelni w konsorcjach European Universities.
Będzie on także jednym z prelegentów II Konferencji Uniwersytetów Europejskich. To inicjatywa Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Jej celem jest podkreślenie znaczącego wkładu polskich uczelni we wzmacnianie długoterminowej współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego w ramach sojuszy Uniwersytetów Europejskich.
Wykład otwierający „Universities without borders: the transformative power of European University Alliances as a new form of internationalization” wygłosi prof. Dorothy Kelly z Uniwersytetu w Granadzie. Organizatorzy przygotowali aż osiem sesji dyskusyjnych:
Wydarzenie odbędzie się w dniach 4–5 września w Starej Zajezdni w Krakowie. Szczegółowy program i formularz rejestracyjny znajdują się na stronie internetowej konferencji.
AST