Sesje z międzynarodowymi i polskimi ekspertami, praktyczne warsztaty danych i spotkania networkingowe dla naukowców, data stewardów i wszystkich działających na rzecz otwartości w nauce – to wszystko już w kwietniu podczas Polish Open Science Conference 2024 w Krakowie. Rejestracja tylko do 27 marca!
Najważniejsze wydarzenie skupiające środowisko Otwartej Nauki w Polsce odbędzie się w dniach 10–12 kwietnia w Krakowie. W konferencji organizowanej przez Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH i Bibliotekę Główną AGH wezmą udział międzynarodowi eksperci, naukowcy, bibliotekarze, data stewardzi i specjaliści IT. W trakcie trzydniowego spotkania uczestnicy będzie możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami i osiągnięciami w dziedzinie Otwartej Nauki, a także wzięcia udziału w dyskusjach na temat infrastruktur naukowych, otwartych danych badawczych, rozwoju smart cities czy otwartych publikacji i monografii.
Na program konferencji składają się sesje w języku polskim i angielskim, które dadzą uczestnikom wgląd w ekosystem polskiej i światowej nauki: od roli jakości danych i metadanych w udostępnianiu wyników badań, poprzez rozwój Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (EOSC), aż po naukę obywatelską i wykorzystanie danych publicznych w rozwoju inteligentnych miast (smart cities). Ponad pięćdziesięciu prelegentów podzieli się wiedzą o ważnych projektach i inicjatywach Otwartej Nauki. Wśród zaproszonych gości są uznani eksperci i praktycy:
Ostatniego dnia odbędą się warsztaty z zakresu zarządzania danymi, prowadzone przez specjalistów tworzących platformę EOSC Marketplace w Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET AGH. Uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się, jak tworzyć metadane, korzystać z identyfikatorów PID i spełniać wymagania EOSC, pracując na
realnych przykładach danych z różnych dziedzin. W tym dniu dojdzie również do dorocznego spotkania Polskiej Grupy Roboczej Data Stewardów (DSCC-IN PL) działającej w ramach inicjatywy GO-FAIR.
Szczegółowy program konferencji i inne przydatne informacje znajdują się na oficjalnej stronie wydarzenia. Rejestracja tylko do 27 marca. Patronem medialnym jest „Forum Akademickie”.
MK