Aktualności
Konferencje
22 Marca
Opublikowano: 2024-03-22

W kwietniu Polska Konferencja Open Science

Sesje z międzynarodowymi i polskimi ekspertami, praktyczne warsztaty danych i spotkania networkingowe dla naukowców, data stewardów i wszystkich działających na rzecz otwartości w nauce – to wszystko już w kwietniu podczas Polish Open Science Conference 2024 w Krakowie. Rejestracja tylko do 27 marca!

Najważniejsze wydarzenie skupiające środowisko Otwartej Nauki w Polsce odbędzie się w dniach 10–12 kwietnia w Krakowie. W konferencji organizowanej przez Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH i Bibliotekę Główną AGH wezmą udział międzynarodowi eksperci, naukowcy, bibliotekarze, data stewardzi i specjaliści IT. W trakcie trzydniowego spotkania uczestnicy będzie możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami i osiągnięciami w dziedzinie Otwartej Nauki, a także wzięcia udziału w dyskusjach na temat infrastruktur naukowych, otwartych danych badawczych, rozwoju smart cities czy otwartych publikacji i monografii.

Na program konferencji składają się sesje w języku polskim i angielskim, które dadzą uczestnikom wgląd w ekosystem polskiej i światowej nauki: od roli jakości danych i metadanych w udostępnianiu wyników badań, poprzez rozwój Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (EOSC), aż po naukę obywatelską i wykorzystanie danych publicznych w rozwoju inteligentnych miast (smart cities). Ponad pięćdziesięciu prelegentów podzieli się wiedzą o ważnych projektach i inicjatywach Otwartej Nauki. Wśród zaproszonych gości są uznani eksperci i praktycy:

  • dr Simon Hodson, dyrektor CODATA (Committee on Data for Science and Technology);
  • prof. Karel Luyben, prezydent EOSC Association;
  • dr Ari Asmi, dyrektor Research Data Alliance Europe;
  • Daniel Spichtinger, ekspert UE ds. polityk naukowych w obszarze Open Science;
  • dr Kamran Naim, Kierownik Departamentu Open Science w CERN – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych;
  • Aleksander Janicki, wybitny polski artysta multimedialny, performer, grafik, fotograf, rzeźbiarz który przedstawi wykorzystanie danych jako sztukę, ale wciąż w powiązaniu z nauką.

Ostatniego dnia odbędą się warsztaty z zakresu zarządzania danymi, prowadzone przez specjalistów tworzących platformę EOSC Marketplace w Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET AGH. Uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się, jak tworzyć metadane, korzystać z identyfikatorów PID i spełniać wymagania EOSC, pracując na
realnych przykładach danych z różnych dziedzin. W tym dniu dojdzie również do dorocznego spotkania Polskiej Grupy Roboczej Data Stewardów (DSCC-IN PL) działającej w ramach inicjatywy GO-FAIR.

Szczegółowy program konferencji i inne przydatne informacje znajdują się na oficjalnej stronie wydarzenia. Rejestracja tylko do 27 marca. Patronem medialnym jest „Forum Akademickie”.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)