W dniach 16–18 listopada w Katowicach odbędzie się Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia. To nowa inicjatywa skierowana do osób zajmujących się dydaktyką akademicką i monitorowaniem jakości kształcenia na uczelniach, a także do studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów.
Przedsięwzięcie organizowane przez uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum Akademickiego Katowice Miasto Nauki ma służyć wymianie doświadczeń oraz podejmowaniu wspólnych projektów w zakresie jakości kształcenia, a także sprzyjać pracy zespołowej nad ciągłym udoskonalaniem systemów zapewniania jakości kształcenia. Wydarzenie adresowane jest do osób zajmujących się dydaktyką akademicką i monitorowaniem jakości kształcenia na uczelniach, a także do studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów.
Podczas kongresu poruszone zostaną następujące zagadnienia:
Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia będzie się odbywać w formule hybrydowej – stacjonarnie w Katowicach oraz online. W trakcie trzech dni omówione zostaną różne aspekty jakości kształcenia.
Środa, 16 listopada
Wzmacnianie kompetencji dydaktycznych osób prowadzących zajęcia, w tym w zakresie weryfikacji efektów uczenia się; nowoczesne metody dydaktyczne; indywidualizacja kształcenia; systemy zapewniania jakości kształcenia; działania projakościowe; dobre praktyki w zakresie jakości kształcenia; problematyka tworzenia i modyfikacji nowoczesnych programów studiów.
Czwartek, 17 listopada
Akredytacje jako kluczowy mechanizm monitorowania jakości kształcenia, wymagania i aktualne działania Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz innych prestiżowych instytucji akredytujących (polskich i zagranicznych); specyfika akredytacji poszczególnych typów studiów (w tym artystycznych, z dziedziny nauk o kulturze fizycznej, kierunków nauczycielskich); akredytacje w kontekście rankingów szkół wyższych.
Piątek, 18 listopada
Międzynarodowe aspekty jakości kształcenia, międzynarodowe akredytacje, unifikacje programów kształcenia na płaszczyźnie Unii Europejskiej, zagraniczni partnerzy uczelni a jakość kształcenia; prezentacje intelektualnych rezultatów pracy w konsorcjach międzynarodowych (na przykład projektów realizowanych w ramach programów: Erasmus+, NAWA, EOG, Funduszy Wyszehradzkich).
Rejestracja
Większość wydarzeń kongresu będzie miała charakter otwarty. W wydarzeniach można wziąć udział po wcześniejszym wypełnieniu formularza zgłoszeniowego. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.iceq.pl.
MK, źródło: US