Niemal 250 ekspertów oraz przedstawicieli przemysłu z Włoch, Anglii, Czech, Ukrainy, Niemiec i ośrodków z całej Polski wzięło udział w pierwszej międzynarodowej konferencji „New Trends in Metrology”, która przez trzy dni odbywała się w Lublinie.
Organizatorami wydarzenia były: Politechnika Lubelska i Główny Urząd Miar. Podczas konferencji dyskutowano o wpływie współczesnej metrologii, zwłaszcza aplikacyjnej, na gospodarkę oraz wskazywano kierunki jej rozwoju w zakresie badań naukowych i wdrożeń. Eksperci rozmawiali o możliwości wdrażania wyników badań w przemyśle, zagadnieniach związanych z procedurą sprawdzania liczników energii podczas legalizacji, niepewnością pomiaru we współrzędnościowej technice pomiarowej, a także poświęcili uwagę aspektom metrologicznym w akredytowanym laboratorium badawczym. Wydarzenie było również okazją do zaprezentowania dalszych działań Polskiej Unii Metrologicznej. Debatowano m.in. o tym, w jaki sposób uzyskać lepsze efekty gospodarcze wdrażania osiągnięć z zakresu szerokiego spektrum pomiarów w różnych obszarach techniki oraz w przemyśle. Uczestnicy byli zgodni, że obecnie przemysł nie jest w stanie funkcjonować bez metrologii i to metrologii na najwyższym poziomie.
Oczywistym jest, że wszelkie produkty, które są wytwarzane w przemyśle, muszą być zgodne co do wymiarów, kształtu, położenia, czy też muszą być wytwarzane z odpowiednią jakością w trakcie zoptymalizowanych procesów produkcyjnych, dlatego też niezbędna jest wysokiej klasy aparatura i techniki pomiarowe, które mają zastosowanie każdego dnia w przemyśle – przekonywał prof. Jerzy Józwik, przewodniczący komitetu organizacyjnego.
Prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej, przypomniał, że dawniej nie było w zasadzie urządzeń pomiarowych i gdy wytwarzano silniki parowe, każdy producent miał jakieś własne rozwiązania, które pozwalały na to, żeby mierzyć średnicę tłoka, cylindra etc.
To wszystko było niezwykle mało dokładne, co przekładało się na duże straty cieplne i duże zużycie paliwa. Niecałe sto lat temu, kupujący śruby, otrzymywali produkt nieznormalizowany. To znaczy, że śruba od jednego producenta nie pasowała do nakrętki od innego. Trzeba było to wszystko ułożyć w jednakowe standardy. Podobnie jest z metrologią. Wszędzie musimy mierzyć. Są pomiary związane z elektrycznością, z masą, z ciśnieniem, w zasadzie z każdą wielkością fizyczną. I tego nie da się obejść, w szczególności w naukach technicznych, gdzie zajmujemy się przygotowaniem nowych rozwiązań dla przemysłu. Dzisiaj, dzięki rozwojowi metrologii, mamy precyzyjne urządzenia, które pozwalają na mierzenie z dokładnością do nanometrów – zaznaczył.
Jednym z kluczowych działów metrologii jest ta aplikacyjna, którą można wykorzystać w przedsiębiorstwach produkcyjnych, zwykle związana z dokładnością, jakością, kontrolą, sterowaniem.
To na niej opiera się tzw. Przemysł 4.0. Oznacza to maksymalne wykorzystanie technologii cyfrowych, czyli cyfryzację produkcji. Te urządzenia odnajdują usterki i wykorzystując techniki komputerowe i odpowiednie algorytmy matematyczne, są wręcz w stanie przewidzieć, kiedy nastąpi awaria jakiegoś kluczowego elementu czy maszyny. Dzięki temu jesteśmy w stanie z wyprzedzeniem przeprowadzić czynności serwisowe po to, żeby uniknąć katastroficznych skutków wynikających z tej awarii – zauważył prof. Dariusz Mazurkiewicz, przewodniczący konferencji.
O wyzwaniach stojących przed metrologią mówił prof. Michał Wieczorowski, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką Politechniki Poznańskiej. To m.in. elektromobilność, gospodarka wodorowa i odnawialne źródła energii.
Przy fotowoltaice mierzymy wszystkie parametry, które potem powodują, że ma ona określoną sprawność. Będziemy zastanawiać się wspólnie z tymi, którzy wytwarzają, jak poprawić to wszystko, jak weryfikować, żeby sprawność była jeszcze większa. Jeżeli będziemy chcieli mieć fotowoltaikę tej samej wielkości, to żeby docelowo dawała więcej prądu, więcej energii. Drugą bardzo ważną rzeczą są magazyny energii. To kolejna niesamowicie istotna rzecz, żebyśmy byli w stanie magazynować energię przez dłuższy okres. Tak samo np. przy wykorzystaniu wodoru będziemy analizować, w jaki sposób poprawić parametry przesyłu linii, parametry funkcjonowania elektrolizerów i wszystkiego, co jest z tym związane, żeby sprawność tych elementów była coraz wyższa – wymieniał
Prof. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar, podkreślił, że to, co dzieje się we współczesnej metrologii, to jest coś, co zapewnia możliwości sprawnej komunikacji.
Trudno wyobrazić sobie nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne bez pewnej miary czasu, który pozwala tak „szatkować” sygnał wyjściowy na łączach telekomunikacyjnych i tak go później odbierać, że potrafimy transferować w tym samym przedziale czasowym tysiące czy dziesiątki tysięcy rozmów. To są kwestie związane z nawigacją, do której przywykliśmy, w telefonach komórkowych. To są systemy związane z bezpiecznym używaniem zasobów systemów bankowych. Wszędzie tam, gdzie jesteśmy, ta metrologia jest z nami nierozłącznie. Ale to, że nie zdajemy sobie do końca sprawy, że ta metrologia tam jest, to może i dobrze. Obywatele powinni po prostu czerpać z zasobów państwa, a państwo powinno zabezpieczać to w taki sposób, żeby wszyscy czuli się bezpiecznie. Właśnie na straży tego typu usług stoi Główny Urząd Miar’ – dodał.
Wskazał też na dużą rolę Polskiej Unii Metrologicznej, którą rok temu zawiązano w Lublinie. Skupia 40 podmiotów systemu nauki szkolnictwa wyższego, a jej operatorem jest Politechnika Lubelska.
W konferencji wziął także udział minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek, który zapowiedział dalsze wsparcie dla polskiej metrologii.
Chcę zagwarantować, że MEiN nie poprzestaje tylko na środkach na stworzenie PUM, organizowaniu tego rodzaju konferencji i kilkudziesięciu milionach złotych na programy związane z urzeczywistnieniem PUM oraz programy metrologiczne, ale jest również przygotowane na wspieranie tego przedsięwzięcia w kolejnym roku, bo bez tego trudno mówić o rozwoju polskiej nauki – zapewnił.
Podczas trzydniowych obrad w trakcie 15 sesji tematycznych wybitni przedstawiciele europejskiej metrologii z Polski, Anglii oraz Włoch wygłosili 7 wykładów, a prelegenci reprezentujący międzynarodowe środowisko naukowe i przemysłowe przedstawili 90 referatów. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało „Forum Akademickie”.
źródło: PL