Naukowcy z blisko pięćdziesięciu krajów będą dyskutować w Warszawie nad wspólną odpowiedzią na zagadnienie zmian klimatu. W poniedziałek rozpoczyna się dwudniowa Europejska Konferencja Klimatyczna.
Zmiany klimatu wpływają na całą planetę, nie tylko w aspekcie środowiska, ale też na społeczeństwo oraz gospodarkę. Ze względu na swoją skalę i oddziaływanie na planetę – stają się wyzwaniem stulecia. Odpowiedź na te globalne wyzwania także musi być ponadnarodowa. Zagadnienie to będzie głównym tematem dyskusji podczas Europejskiej Konferencji Klimatycznej (European Climate Conference, ECC), która w poniedziałek rozpoczyna się w Warszawie. Uczestnicy skoncentrują się na naukowym wkładzie w transformację klimatyczną na kontynencie europejskim.
Dwudniowe spotkanie organizują wspólnie Niemiecka Akademia Przyrodników Leopoldina oraz Polska Akademia Nauk. Pojawią się m.in. prezesi obu akademii (prof. Gerald Haug oraz prof. Marek Konarzewski). Wykład wprowadzający wygłosi prof. Thomas Stocker, uznany fizyk klimatu i środowiska, związany z Uniwersytetem w Bernie.
Do Polski przyjadą czołowi naukowcy i przedstawiciele zagranicznych akademii nauk z 47 krajów Europy i Azji. Wyjątkowością spotkania będzie jego wymiar geograficzny – debatować będą eksperci m.in. z Francji, Słowenii, Austrii, ale też z Armenii, Islandii czy Malty. Omówią oni najnowsze wyniki badań, skutki zmian klimatu w Europie, związane z nimi regionalne podejścia oraz działania adaptacyjne. Dyskusje będą dotyczyć zachodzących zmian klimatycznych w zakresie rolnictwa, przestrzennego zagospodarowania, przemysłu, energetyki, infrastruktury technicznej i transportu. Poruszone zostaną także kwestie dotyczące zagrożenia dla zasobów wodnych i europejskich ekosystemów.
Rezultatem konferencji będzie wspólny apel akademii nauk zawierający sugestie naukowców, tzw. Warsaw Communiqué. Najważniejsze tezy uzupełnią stan wiedzy społeczeństwa na temat zmian klimatu o najnowsze kierunki działań i zalecenia.
Pierwszy dzień wydarzenia (15 maja, 16:30-19:00) jest otwarty, obrady można obserwować online na kanale Youtube PAN. Nazajutrz (16 maja) odbędą się dyskusje panelowe, przeznaczone wyłącznie dla zarejestrowanych uczestników. Więcej szczegółów na stronie ECC – European Climate Conference.
źródło: PAN