W dniach 27–28 października w Poznaniu odbędzie się forum „The Future of Morality”. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, które podejmuje tematykę wyzwań moralnych, przed którymi ludzkość stanie w niedalekiej przyszłości.
Forum „The Future of Morality” organizowane jest przez Centrum Aksjologii Nowych Technologii i Przemian Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli czołowi uczeni zajmujący się interakcjami pomiędzy światem nauki i technologii oraz eksperci od wyzwań moralnych i technologicznych związanych z postępem naukowym.
Zdaniem transhumanistów ludzkość jest w stanie, w ciągu kilku dekad, pokonać ograniczenia fizyczne i psychiczne, ze śmiercią włącznie. Postęp w wielu dziedzinach życia ma doprowadzić m.in. do powstania nieśmiertelnego „nadczłowieka”. Ruch ten wspierany jest przez wielkie postaci świata biznesu. Niezależnie od działalności transhumanistów, robotyka, bionika, sztuczna inteligencja i postępy w genetyce doprowadzą do udoskonaleń technologicznych, które zwiększą możliwości człowieka. Zjawiska z tym związane, podobnie jak idee transhumanizmu, muszą wywoływać pytania natury etycznej i moralnej. Organizatorzy „The Future of Morality” zaprosili najbardziej wpływowych badaczy transhumanizmu (filozofów, antropologów, teologów) naszych czasów, aby zmierzyli się z tymi etycznymi i moralnymi dylematami.
Zgromadziliśmy interesujące grono naukowców z całego świata. W czasie dwudniowej debaty porozmawiamy o wyzwaniach moralnych, przed jakimi stawia człowieka dynamiczny rozwój technologii. Chcemy rozpocząć dyskusję o kształtującej się właśnie przyszłości, w której ludzie będą konfrontowani z nowymi bytami, ale też sami będą mogli ingerować w swoją cielesność bardziej niż dotychczas. Jesteśmy przekonani, że to potrzebna inicjatywa, podczas której będziemy mierzyć się z technologią diametralnie przeobrażająca nasze życie – zapowiada dr Alina Landowska z Uniwersytetu SWPS, dyrektorka programowa debaty.
Dodaje, że już dzisiaj wiele z technologii pierwotnie opisywanych przez transhumanistów staje się częścią naszej codzienności. Zestawy do samodzielnego wszczepiania chipów RFID lub NFC, drukowanie 3D ludzkich organów do przeszczepów, protezy połączone bezpośrednio z systemem neurologicznym i sterowane umysłem – to tylko niektóre z przykładów, o których będzie mowa na Forum „Przyszłość moralności”. Jednym z poruszanych zagadnień będzie też to, gdzie kończy się człowiek, a zaczyna postczłowiek i co z tego wynika.
Pierwszy dzień wydarzenia dotyczy moralnych wyzwań związanych z transhumanizmem i tego jak mogłaby się zmienić ludzkość, gdyby niektóre z aspiracji transhumanistów stały się dostępne dla ludzi w skali globalnej. Nazajutrz dyskusje będą poświęcone różnicom między transhumanizmem a posthumanizmem i skutkom tych przemian. Uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytania: kim (lub czym) jest postczłowiek, metahuman lub transczłowiek; co stanie się z cywilizacją techno-ludzką; jakie zmiany moralne może wymusić „zwrot metaformatywny” w kierunku ontohackingu (biologia DIY); czy w kulminacji algoricenu realne jest wyginięcie ludzkości; czy posthumanizm ma wymiar duchowy?
Wśród gości pojawią się m.in. prof. Steve Fuller – amerykański socjolog i futurysta związany obecnie z University of Warwick, twórca dokumentu „The Future of Work and Death”; David Pearce – filozof i współzałożyciel World Transhumanist Association (dziś Humanity+); prof. Maurizio Balistreri – filozof z Uniwersytetu w Turynie, autor między innymi włoskiego bestselleru pt. „Sex Robot”; dr Francesca Ferrando – filozofka z Uniwersytetu w Nowym Jorku, założycielka the Global Posthuman Network. Polskę reprezentować będą m.in. prof. Agnieszka Lekka-Kowalik (KUL), prof. Anna Bugajska (Ignatianum), prof. Aleksandra Łukaszewicz (Akademia Sztuki w Szczecinie), prof. Piotr Duchliński (Ignatianum), ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (PAN, UKSW), prof. Teresa Grabińska (AWL), ks. prof. Tomasz Kraj (UPJPII).
Forum „The Future of Morality” odbędzie się 27 i 28 października w Poznaniu. Rejestracja na stronie internetowej wydarzenia. Tam też zostanie udostępniony wideo materiał z dwudniowej debaty.
MK