Aktualności
Konferencje
20 Marca
Opublikowano: 2024-03-20

W przyszłym tygodniu największe wydarzenie branży biotechnologicznej w Polsce

W dniach 26–27 marca w Warszawie przedstawiciele sektora biotechnologicznego spotkają się na Central European BioForum. To największe wydarzenie branży w Polsce z udziałem firm z 14 krajów.

Rynek biotechnologiczny w Polsce to niezwykle prężnie rozwijający się sektor warty ponad 2 miliardy zł. Skupia ponad 200 firm i zatrudnia kilkanaście tysięcy pracowników. Biotechnologia odgrywa obecnie coraz większą rolę w rozwoju medycyny, rolnictwa, utylizacji nieczystości czy realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Jest także kluczowa w europejskiej polityce rozwoju przemysłu.

CEBioForum to coroczne spotkanie branży z szeroką reprezentacją firm polskiego sektora biotech, inwestorów, instytucji i firm zagranicznych. Podczas konferencji przybliżymy najważniejsze wyzwania i tematy dla branży biotechnologicznej, takie jak: technologie medyczne, finansowanie firm, komercjalizacja wynalazków, ekspansja zagraniczna – zapowiada dr Magdalena Kulczycka, dyrektor zarządzająca Związku Firm Biotechnologicznych BioForum, organizatora konferencji, który reprezentuje 30 podmiotów sektora biotechnologicznego w Polsce.

W tym roku odbędzie się XXII edycja konferencji. Każda odsłona prezentuje światowe trendy w biotechnologii. Poprzednim razem mówiono np. o biologii syntetycznej oraz przestrzennej. Teraz mocny akcent położony zostanie na terapie komórkowe i genetyczne. Przełomowym wydarzeniem w tym zakresie było dopuszczenie pod koniec ubiegłego roku przez brytyjskiego i amerykańskiego regulatora pierwszych na świecie terapii genowych Casgevy i Lyfgenia, opartych na innowacyjnej technologii CRISPR/Cas-9.

Konferencja ma pokazywać osiągnięcia w dziedzinie biotechnologii z naszego regionu w kraju i za granicą.

Temu służy m.in. nasz udział w BioConvention w Stanach Zjednoczonych. Chcemy działać razem z innymi krajami regionu, żeby potencjalni inwestorzy mieli wybór, oswoili się z myślą, że można tu działać, żeby nie bali się wejść na nasze rynki – tłumaczy dr Kulczycka.

Uczestnicy konferencji poszukają również recept dla utrudnionego dostępu projektów biotechnologicznych do finansowania ze środków publicznych z powodu opóźnień w realizacji strategii rozwoju polskiej biotechnologii i zawirowań wokół Agencji Badań Medycznych, a także w związku z brakiem zrozumienia charakteru projektów biotechnologicznych przez oceniających je ekspertów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Nie zabraknie także zagadnień dotyczących tworzenia innowacji biotechnologicznych, które mają na celu wsparcie pacjentów z rzadkimi chorobami lub takimi, które są obecnie nieuleczalne. Zaplanowano też dyskusję o przygotowaniu firm do badań klinicznych, co jest istotne w procesie komercjalizacji rozwiązań biotechnologicznych. Panel „Pięć kroków do komercjalizacji”, z udziałem m.in. przedstawiciela Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego, będzie dotyczył rozwoju innowacji w taki sposób, aby  próg wejścia z nimi na rynek był jak najmniejszy i jak najmniej kosztowny.

Na konferencji nie zabraknie także dyskusji o globalnych trendach w biotechnologii oraz możliwościach i sposobach wejścia polskich firm na rynki amerykański i brytyjski, które są rynkami pierwszego wyboru dla polskich firm biotech, jeśli chodzi o ekspansję zagraniczną. Panel na temat wejścia na rynek brytyjski zapoczątkuje program, który BioForum realizuje razem z brytyjskim ministerstwem biznesu i handlu i lokalnymi partnerami.

Jak co roku podczas Gali wręczone zostaną nagrody CEBioForum Awards w czterech kategoriach: największy wpływ na rzecz rozwoju sektora biotechnologicznego w Polsce (nagroda personalna), współpraca R&D, innowacyjny startup i Specjalna Nagroda Jury.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Rozwoju i Technologii, Prezydent m.st. Warszawy, Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Agencja Badań Medycznych. Patronem medialnym jest „Forum Akademickie”. Więcej: https://cebioforum.com/cebioforum-2024/.

GaL

Dyskusja (0 komentarzy)