Aktualności
Konferencje
04 Stycznia
Opublikowano: 2021-01-04

We wrześniu o zmianach klimatu

Przyczynom i skutkom zmian klimatycznych będzie poświęcona kolejna konferencja Polish Scientific Networks, do której dojdzie pod koniec września we Wrocławiu. Organizatorami wydarzenia są: Akademia Młodych Uczonych PAN, Uniwersytet Wrocławski oraz Klub Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

To już piąta edycji konferencji Polish Scientific Networks. Tym razem przebiegać będzie pod hasłem „Climate Change: Science & Society”. Czołowi polscy badacze i eksperci z całego świata przybliżą wpływ zmian klimatu na środowisko i ludzi oraz zastanowią się, w jaki sposób na te zmiany reagować.

Zmiany klimatyczne są jednym z największych wyzwań, przed którymi dzisiaj stoimy. Odgrywają też istotną rolę w funkcjonowaniu współczesnego świata. Już wywarły nań wpływ: lodowce topnieją, zmienia się flora i fauna, cieplejsze oceany stają się bardziej kwaśne. Podnoszenie się poziomu mórz w wyniku rozszerzalności cieplnej i topnienia lodowców naraża obszary przybrzeżne na większe ryzyko erozji i gwałtownych sztormów. Na całym świecie obserwuje się intensywne fale upałów. Woda, energia, transport, dzika przyroda, rolnictwo, ekosystemy – wszystko to, od czego jesteśmy uzależnieni i co cenimy – doświadczają skutków zmieniającego się klimatu. Nieuchronnie wpłynie to na większy stres cieplny, wzrost chorób przenoszonych przez owady i gryzonie, pogarszającą się jakość powietrza. Ekstremalne zdarzenia pogodowe mogą spotęgować wiele z tych zagrożeń i ułatwić rozprzestrzenianie się pandemii – piszą organizatorzy w zapowiedzi wydarzenia, dodając, że zmiany klimatyczne zmodyfikują z pewnością także nasz styl życia.

Właśnie o przyczynach i skutkach tych zmian będą dyskutować uczestnicy Polish Scientific Networks. Stanowi ona forum wymiany informacji, promocji współpracy między zespołami badawczymi oraz stymulowaniu młodych naukowców do głębszego zainteresowania się omawianymi zagadnieniami. Zaplanowano dziesięć sesji oraz liczne warsztaty. Konferencja „Climate Change: Science & Society” odbędzie się w dniach 23–25 września 2021 roku we Wrocławiu. Abstrakty wystąpień można nadsyłać do 15 czerwca. Ostateczny termin rejestracji upływa 15 maja. Językiem konferencji będzie angielski. Szczegółowe informacje na stronie internetowej: http://psn.pan.pl/.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: