Aktualności
Konferencje
28 Czerwca
Opublikowano: 2024-06-28

We wrześniu w Kazimierzu Dolnym spotkanie redaktorów czasopism i portali uczelnianych

Wyzwania stojące przed wydawcami w świecie cyfrowym to temat tegorocznej Konferencji Redaktorów Czasopism Akademickich i Portali Uczelnianych. Gospodarzem wydarzenia, które odbędzie się w dniach 11–14 września, jest Politechnika Lubelska.

Cykliczne spotkania redaktorów czasopism uczelnianych organizowane są od ponad trzydziestu lat. Pierwsze – pod hasłem „Konfrontacje Gazet Akademickich”– odbyło się na Uniwersytecie Gdańskim w 1993 roku. Gospodarzami kolejnych były m.in. Toruń, Wrocław, Częstochowa, Poznań, Opole, Kraków, Płock, Zamość, Szczecin, Bydgoszcz i Warszawa. Lubelski ośrodek gościł uczestników konferencji dwukrotnie: w 1996 roku imprezę organizowały wspólnie „Wiadomości Uniwersyteckie” UMCS i „Przegląd Uniwersytecki” KUL, zaś w 2017 roku – „Forum Akademickie” (w Lublinie znajduje się nasza redakcja) we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, Politechniką Lubelską, Uniwersytetem Medycznym w Lublinie i Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie.

Gospodarzem XXXI Konferencji Redaktorów Czasopism Akademickich i Portali Uczelnianych jest Politechnika Lubelska. Tematem wiodącym będą wyzwania stojące przed redaktorami i wydawcami w świecie cyfrowym. Eksperci z branży oraz praktycy podzielą się swoim doświadczeniem i omówią różnorodne aspekty transformacji cyfrowej: od analizy nowych modeli biznesowych, przez strategie Open Access, po wyzwania związane z zarządzaniem danymi naukowymi i kwestiami etycznymi w publikowaniu akademickim. Uczestnicy konferencji przyjrzą się też roli nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja czy blockchain, oraz ich potencjalnemu wpływowi na procesy publikowania.

Wydarzenie skierowane jest do redaktorów, wydawców, naukowców oraz wszystkich zainteresowanych udziałem w dyskusji, która będzie inspiracją do tworzenia bardziej otwartych, innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań w dziedzinie publikowania akademickiego.

Konferencja odbędzie się w dniach 11–14 września w Kazimierzu Dolnym. Pierwszego dnia zaplanowano panel pt. „Problematyka i dobre praktyki funkcjonowania wydawnictw i portali uczelnianych”. Nazajutrz kolejny: „Wyzwania i dobre praktyki w zakresie publikacji czasopism i monografii naukowych” oraz warsztaty: „Metoda 5S i jej wykorzystanie w pracy redaktora”. W piątek z kolei uczestnicy zawitają do Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej, a także będą mogli zwiedzić urokliwe Stare Miasto w Lublinie.

Rejestracja na konferencję tylko do końca czerwca! Szczegółowe informacje na stronie internetowej wydarzenia.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)