Aktualności
Konferencje
20 Października
Opublikowano: 2021-10-20

Webinarium o wynikach polskich uczelni w rankingu THE

Prezentacja i omówienie rezultatów polskich uczelni w THE World University Rankings 2022 – to temat najbliższego webinarium organizowanego przez PCG Academia. Spotkanie odbędzie się w czwartek 21 października.

Najnowszą edycję najbardziej prestiżowego i rozpoznawalnego rankingu szkół wyższych na świecie – THE World University Rankings 2022 – opublikowano na początku września. Ocenie poddanych zostało ponad 2100 instytucji. W zestawieniu uwzględniono ostatecznie 1662 z nich. Kolejnym 452 przyznano status „Reporter” – to uczelnie, które wzięły udział w procesie oceny, ale nie spełniły kryteriów kwalifikacyjnych do otrzymania rangi.

Ranking przygotowywany jest w oparciu o 13 wskaźników obejmujących cztery główne obszary: nauczanie, badania naukowe, transfer wiedzy oraz umiędzynarodowienie. Pierwsze miejsce – już szósty rok z rzędu – zajął University of Oxford. Na podium znalazły się także dwie amerykańskie uczelnie: California Institute of Technology oraz Harvard University, które zajęły ex aequo drugie miejsce. Ogółem w rankingu najwięcej jest uczelni z USA – aż 183, wśród których 57 uplasowało się w Top 200. Co ciekawe, w porównaniu do zeszłorocznej edycji, w rankingu pojawiły się uczelnie z sześciu nowych krajów: Azerbejdżanu, Ekwadoru, Etiopii, Fidżi, Palestyny oraz Tanzanii.

Polska jest reprezentowana przez 23 uczelnie. W tym gronie liderem jest Uniwersytet Jagielloński, który uplasował się w przedziale miejsc 501–600. Zaraz za nim, w grupie 601-800, znalazł się Uniwersytet Warszawski. Następne uczelnie znad Wisły sklasyfikowano już w grupie 1001–1200. To: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz jedyna prywatna uczelnia w tym gronie: SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Pozostałe podmioty z Polski zajęły miejsca w grupie 1201+. Wszystkie to uczelnie publiczne. Dodatkowo trzy uczelnie uzyskały status „Reporter” – Akademia Morska w Szczecinie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Akademia WSB.

Patrząc na poszczególne kryteria, w obszarze nauczania najwyższy wynik zdobył Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W badaniach naukowych przewodzi Uniwersytet Warszawski, a pod względem cytowań – Uniwersytet Jagielloński. Pod względem współpracy z otoczeniem najlepiej wypadła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a w umiędzynarodowieniu liderem jest SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny.

W tegorocznej edycji rankingu znalazły się o cztery polskie uczelnie więcej niż rok temu (siedem licząc te ze statusem „Reporter”). Ten trend rosnącej liczby polskich uczelni w rankingu THE można zaobserwować od niedawna: jeszcze w edycji 2019 polskich uczelni było zaledwie 12. Teraz jest ich niemal dwa razy tyle.

Analizie wyników polskich szkół wyższych w THE World University Rankings 2022 poświęcone będzie najbliższe webinarium PCG Academia. Podczas spotkania moderowanego przez prof. Łukasza Sułkowskiego (prezes PCG Polska), przedstawiciele THE – Duncan Ross (Chief Data Officer) oraz Michael Lubacz (Business Development Director) przedstawią i omówią rezultaty tegorocznego zestawienia, ze szczególnym uwzględnieniem pozycji polskich uczelni.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 21 października, w godzinach 13:00 – 14:30. Szczegóły i rejestracja na stronie internetowej PCG Academia.

MK, źródło: PCG Academia

PCG THE 976x595 – 2 1

Dyskusja (0 komentarzy)