Aktualności
Konferencje
08 Października
Źródło: www.supercomputingfrontiers.eu
Opublikowano: 2021-10-08

Wirtualne Seminarium ICM o superkomputerach

O tworzeniu światowej klasy europejskiego ekosystemu superkomputerów będzie mowa podczas kolejnego seminarium Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie online już we wtorek 12 października.

Inicjatywa EuroHPC to wspólne przedsięwzięcie Komisji Europejskiej i krajów partnerskich w celu stworzenia światowej klasy ekosystemu superkomputerów. Trwają prace nad zainstalowaniem pierwszych trzech superkomputerów „prekursorów eksaskali”. Jeden z systemów, tworzony przez Finlandię i 9 innych krajów ze Skandynawii i Europy Środkowej, ulokowany zostanie w Kajaani. W momencie uruchomienia LUMI będzie należał do najpotężniejszych i najbardziej zaawansowanych systemów obliczeniowych na świecie.

W trakcie najbliższego wirtualnego seminarium ICM UW omówiona zostanie infrastruktura LUMI oraz znaczenie i potencjał systemu dla środowiska naukowego. Dr Tomasz Małkiewicz z Nordic e-Infrastructure Collaboration (NeIC), oraz CSC – IT Center for Science Ltd. w Espoo przedstawi założenia projektu NeIC Puhuri, który ma na celu zbudowanie LUMI, jednego z najszybszych systemów komputerowych na świecie i jedną z najbardziej zaawansowanych platform sztucznej inteligencji. Projekt NeIC Puhuri ma na celu ułatwienie naukowcom bezproblemowego dostępu do LUMI. W trakcie prelekcji przedstawiony zostanie również model realizacji projektów skandynawskich: od business case do monitorowania korzyści po zakończeniu projektu.

Udział w spotkaniu jest darmowy. Wydarzenie w formule zdalnej odbędzie się we wtorek, 12 października, o godz. 16:00. Rejestracja: https://supercomputingfrontiers.eu/2021/seminars/.

To już dziewiętnaste seminarium poświęcone informatyce i naukom obliczeniowym w ramach cyklu Virtual ICM Seminars in Computer and Computational Science. Spotkania są kontynuacją corocznej konferencji „Supercomputing Frontiers Europe”. Od początku cyklu wzięło w nich udział ponad 1500 osób z niemal wszystkich stref czasowych, a stronę supercomputingfrontiers.eu z bibliotekami nagrań prelegentów odwiedziło ponad 17 tys. gości ze 122 krajów.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)