Aktualności
Konferencje
25 Maja
Źródło:: www.supercomputingfrontiers.eu
Opublikowano: 2021-05-25

Wirtualne Seminarium ICM z prof. Davidem Winklerem

Jakie są metody szacowania podatności ludzi na COVID 19 oraz czy i w jaki sposób można dostosować dostępne leki, aby móc je następnie wykorzystywać przy leczeniu pacjentów covidowych – na te pytania odpowie prof. David Winkler, gość kolejnego seminarium online organizowanego przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

To już XVIII spotkanie poświęcone informatyce i naukom obliczeniowym w ramach cyklu Virtual ICM Seminars in Computer and Computational Science. W czwartek 27 maja o godz. 9:00 gościem będzie prof. David Winkler z La Trobe University w Melbourne, który opowie o sposobach na oszacowanie podatności ludzi na COVID 19 oraz czy i jak można dostosować dostępne leki, aby móc je następnie wykorzystywać przy leczeniu pacjentów covidowych.

W ciągu ostatnich 20 lat świat był zagrożony trzema różnymi koronawirusami: SARS CoV, MERS-CoV i ostatnio SARS-CoV-2. Wszystkie one stwarzały poważne globalne zagrożenie pandemią. Ich śmiertelność wahała się od 1–3% do nawet 34%. Ponieważ z pewnością to nie ostatnia pandemia, potrzebujemy lepszych narzędzi do śledzenia pochodzenia wirusa i identyfikowania leków aktywnych przeciwko przyszłym zagrożeniom z jego strony. Podczas seminarium omówię metody modelowania komputerowego i badań przesiewowych in silico w celu oszacowania podatności ludzi i innych ważnych gatunków zwierząt na SARS-CoV-2. Zilustruję również, w jaki sposób najnowocześniejsze metody obliczeniowe mogą szybko zidentyfikować leki z istniejących bibliotek, które mogą być przystosowane do leczenia pacjentów z COVID-19. Opiszę także, w jaki sposób można w przyszłości rozszerzyć obliczeniowe badania przesiewowe, aby zidentyfikować leki o szerokim spektrum działania przeciwko całej gamie koronawirusów – zapowiada prof. Winkler.

Jest profesorem biochemii i genetyki w La Trobe Institute for Molecular Science na La Trobe University w Melbourne, adiunktem chemii medycznej w Monash Institute for Pharmaceutical Sciences, profesorem wizytującym farmacji na Uniwersytecie w Nottingham. Przez 30 lat badał w The Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation w Canberze zastosowanie chemii obliczeniowej, sztucznej inteligencji i metod uczenia maszynowego do projektowania leków, agrochemikaliów, nanomateriałów i biomateriałów. Jest autorem ponad 200 recenzowanych artykułów w czasopismach i rozdziałów w książkach (indeks H = 50), ma na swoim koncie 25 patentów. Zdobył kilka prestiżowych nagród, w tym medal CSIRO za doskonałość biznesową, nagrodę RACI Adrien Albert za wkład w chemię medyczną, nagrodę ACS Hermana Skolnika za doskonałość w cheminformatyce oraz Royal Academy of Engineering (UK) Distinguished Fellowship (bioinżynieria). Był prezesem Federacji Azjatyckich Towarzystw Chemicznych (FACS) i Azjatyckiej Federacji Chemii Leków (AFMC).

Wirtualne seminarium z prof. Davidem Winklerem odbędzie się w czwartek 27 maja. Początek o godz. 9:00. Bezpłatna rejestracja: https://supercomputingfrontiers.eu/2021/seminars/.

Wirtualne Seminaria ICM są kontynuacją corocznej konferencji „Supercomputing Frontiers Europe”, której siódmą edycję zaplanowano w dniach 19–23 lipca. Od marca 2020 r. w wirtualnych spotkaniach ICM (SCFE20 + 15 seminariów) wzięło udział przeszło 2500 osób z niemal wszystkich stref czasowych, a stronę supercomputingfrontiers.eu z bibliotekami nagrań prelegentów odwiedziło ponad 17 tys. gości ze 122 krajów.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)