O zadaniach wynikających z trendów kulturowych, kryzysów i specyficznych problemów, z którymi zmagają się matki i ojcowie w trzeciej dekadzie XXI wieku, będą dyskutować uczestnicy III Ogólnopolskiej Konferencji Parentologicznej. Wydarzenie odbędzie się w dniach 21–22 czerwca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
To już trzecia odsłona konferencji, która w zamyśle organizatorów ma być miejscem wymiany wyników badań oraz refleksji naukowców i praktyków w aspekcie rodzicielstwa i wyzwań, wobec których stają matki i ojcowie. Cztery lata temu, podczas premierowej edycji, skupiono się na integrowaniu wiedzy dotyczącej macierzyństwa i ojcostwa. Dwa lata później przedmiotem debat stały się pytania o transformację w zakresie ról rodzicielskich oraz o doświadczenia rodziców w warunkach pandemii.
W tym roku chcemy skoncentrować naszą uwagę na zadaniach wynikających z bieżących trendów kulturowych, kryzysów i specyficznych problemów, z którymi zmagają się matki i ojcowie w trzeciej dekadzie XXI wieku – zachęcają organizatorzy.
Wśród poruszanych zagadnień znalazły się takie, jak m.in. rodzice wobec mediatyzacji życia, rodzice wobec dziecięcych pytań o wojnę, rodzicielstwo w tzw. alternatywnych formach życia rodzinnego, rodzicielstwo zagrożone dysfunkcyjnością czy rodzice osób odraczających dorosłość
Wydarzenie skierowane jest do naukowców i praktyków z zakresu: psychologii, nauk o rodzinie, pedagogiki,
socjologii rodziny, prawa, historii, demografii, ekonomii, nauk medycznych, pracy socjalnej, teologii, kulturoznawstwa, nauczycieli przygotowania do życia w rodzinie, a także studentów i wszystkich osób zainteresowanych problematyką rodzicielstwa.
Konferencja pt. „Współczesne rodzicielstwo – dylematy i wyzwania” odbędzie się w dniach 21–22 czerwca na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Więcej szczegółów, w tym program i formularz rejestracyjny, na stronie internetowej wydarzenia.
MK