Aktualności
Konferencje
28 Sierpnia
Opublikowano: 2024-08-28

Za dwa tygodnie II Kongres Umiędzynarodowienia. Trwa rejestracja do udziału online

Za dwa tygodnie w Warszawie rozpocznie się Kongres Umiędzynarodowienia. Jego uczestnicy będą dyskutować nad rekomendacjami dla strategii internacjonalizacji polskiego szkolnictwa wyższego i nauki. Trwa rejestracja do udziału online. 

II Kongres Umiędzynarodowienia to kontynuacja debaty rozpoczętej wiosną w Gdańsku. Wówczas dyskutowano przede wszystkim o kształceniu, tym razem – w Warszawie – tematem przewodnim będzie internacjonalizacja nauki. Kilkuset przedstawicieli uczelni i instytucji badawczych z całej Polski oraz zagraniczni eksperci i ekspertki spotkają się w gościnnych murach Uniwersytetu Warszawskiego.

Kluczowym punktem programu będzie międzyresortowa debata wiceministrów: nauki, spraw zagranicznych, funduszy i polityki regionalnej oraz rozwoju i technologii, w której udział wezmą: Andrzej Szeptycki, Henryka Mościcka-Dendys, Jan Szyszko oraz Ignacy Niemczycki. Tematem dyskusji będzie umiędzynarodowienie nauki jako element wizji rozwoju kraju.

Wcześniej, w sesji otwierającej Kongres, przedstawiciele polskich oraz międzynarodowych agencji finansujących badania porozmawiają o kształtowaniu umiędzynarodowienia współpracy naukowej oraz potrzebach i wyzwaniach internacjonalizacji w aktualnym krajobrazie nauki i najlepszych metodach jej wspierania.

Tematem kolejnej dyskusji plenarnej będzie wymiana doświadczeń i wizji związanych z umiędzynarodowieniem widziana oczami naukowców realizujących swoje badania w Polsce. Spróbują oni naświetlić odmienność współpracy międzynarodowej w różnych dyscyplinach.

Podczas wydarzenia zostaną również poruszone kwestie sojuszy Uniwersytetów Europejskich i ich roli w budowaniu strategicznych relacji oraz podnoszeniu jakości i efektywności badań naukowych. W kontekście 25-lecia udziału Polski w Programach Ramowych UE oraz nadchodzącego 10 PR UE, eksperci ocenią wpływ międzynarodowej współpracy na rozwój polskich badań i instytucji naukowych. Szczególna uwaga zostanie poświęcona europejskim strategiom zatrzymywania talentów w obszarze badań, innowacji i przedsiębiorczości. W programie nie zabraknie też zagadnień dotyczących zagranicznej promocji oraz umiędzynarodowienia szkół doktorskich. Wykład inauguracyjny poświęcony perspektywom internacjonalizacji w obliczu współczesnych wyzwań geopolitycznych, politycznych, ekonomicznych i społecznych wygłosi prof. Hans de Wit – wybitny holenderski ekspert w dziedzinie umiędzynarodowienia.

W trakcie dwudniowego wydarzenia swoje doświadczenia przedstawią ekspertki i eksperci z całej Europy, którzy zajmują się tworzeniem i wdrażaniem narodowych strategii umiędzynarodowienia. Uczestnicy będą dyskutować nad rekomendacjami dla opracowywanej pod auspicjami Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej krajowej strategii umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego.

II Kongres Umiędzynarodowienia odbędzie się w dniach 11–12 września w Starej Bibliotece na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego. Szczegółowy program i formularz rejestracyjny (do udziału online) dostępne są na stronie internetowej NAWA. Organizatorami są Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i Narodowe Centrum Nauki. Patronat medialny sprawuje „Forum Akademickie”.

Mariusz Karwowski

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Zen 28.08.2024 11:29

    Kiedy bardziej umiędzynarodowialem naukę - czy kiedy wyjechałem z Polski czy kiedy wróciłem? To ważne, bo nadal chce ja wspomagać i nie wiem co lepiej: wyjechać czy zostać?