Aktualności
Konferencje
28 Października
Fot. FIP
Opublikowano: 2020-10-28

Za nami pierwsza edycja Forum Inżynierów Przyszłości

O wyzwaniach, jakie mogą za 5, 10, 15 lat czekać inżynierów na rynku pracy dyskutowali uczestnicy Forum Inżynierów Przyszłości. 

Dziewięciu prelegentów, dwunastu ekspertów w dwóch panelach dyskusyjnych, czternastu szkoleniowców i dziesięciu młodych naukowców w sesji posterowej. Do tego 150 uczestników i 80 osób, które zdobywały wiedzę podczas szkoleń. Tak Forum Inżynierów Przyszłości wyglądało w liczbach. Wydarzenie odbywało się w Domu Technika NOT we Wrocławiu i było dostępne online. Dwudniowa konferencja (23–24 października) składała się z 10 godzin transmisji z wystąpień i paneli dyskusyjnych oraz ponad 12 godzin szkoleń. Równolegle odbyła się Konferencja Naukowa, na której zaprezentowanych zostało 8 posterów naukowych.  

Najważniejszą umiejętnością dla inżyniera, który chce tworzyć jest kreatywność i niespokojny umysł. Otwartość jest motorem napędowym do działania – mówił inaugurując Forum prof. Dariusz Łydżba, podkreślając, że niejednokrotnie kluczowym rozwiązaniem dla każdego inżyniera jest wyjście poza schematy, szukanie odpowiedzi nieoczywistych, które nieraz mogą okazać się przełomowymi odkryciami.

„Inżynier Przyszłości” to tytuł premierowego wystąpienia, które wygłosił prof.  Teofil Jesionowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i rektor Politechniki Poznańskiej. Po nim ze swoimi prelekcjami wystąpili m.in. Witold Ziomek (MPWiK Wrocław), Emilia Demczur (3M), Jolanta Jaworska (IBM Polska), Monika Firlej-Balik (FutureLab PK), Magdalena Morze (Sieć Badawcza Łukasiewicz). Ich wystąpienia dotyczyły tematów z zakresu przemysłu 4.0, rozwoju osobistego, przedsiębiorczości oraz działalności studenckiej i społecznej.

W trakcie pierwszego dnia wydarzenia odbyły się również dwa panele dyskusyjne. Pierwszy, o chwytliwym tytule: „Czego chcą wszyscy pracodawcy?”, traktował o umiejętnościach miękkich u inżyniera, natomiast drugi –„Kształcenie postaw przedsiębiorczych” – pozwolił ekspertom omówić kluczowe cechy i zachowania przyszłego przedsiębiorcy. Internauci odbyli dyskusję z ekspertami, zadając pytania na czacie. W ciągu całego dnia udział w wydarzeniu wzięło blisko 150 osób.

Nazajutrz odbyło się 13 szkoleń online. Przez cały dzień sztab wolontariuszy odpowiadał za techniczne aspekty spotkań, dzięki czemu uczestnicy otrzymali konkretną dawkę praktycznej wiedzy. W szkoleniach wzięło udział 80 osób. Największą popularnością cieszyły się:

  • „Savoir-vivre w życiu inżyniera” prof. Zbigniewa Sroki (Politechnika Wrocławska);
  • „Industry 4.0 – Nowoczesne rozwiązania techniczne wspomagające służby Maintenance oraz zwiększające wydajność produkcji” Rafała Kacprzyka (Schneider Electric);
  • „Informacja od inżyniera do menadżera i od menedżera do inżyniera, czyli skuteczna komunikacja w biznesie“ – Katarzyny Piotrowskiej (Uniwersytet Wrocławski). 

W przygotowanie konferencji było zaangażowanych ponad 20 wolontariuszy, którzy działają przy NOT Wrocław. Współorganizatorem wydarzenia była Politechnika Wrocławska, a patronami honorowymi: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju, Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej i Forum Uczelni Technicznych.

MK, zdjęcia: FIP

 

 

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)