„Future trends in health interventions” – to hasło tegorocznego Środkowoeuropejskiego Kongresu Biomedycznego CEBC, który odbędzie się w dniach 29 maja – 1 czerwca w Krakowie. Wydarzenie zaplanowano w formule hybrydowej.
To już piąta edycja Central European Biomedical Congress. Celem wydarzenia jest popularyzacja najnowszych odkryć i osiągnięć w zakresie nauk farmaceutycznych, medycznych, biologicznych, chemicznych i o zdrowiu. Organizowane od 2014 roku cykliczne spotkania polskich i zagranicznych naukowców służą też wymianie doświadczeń, pomysłów i nowatorskich rozwiązań. Poprzednia edycja, w 2021 roku, zgromadziła ponad pół tysiąca uczestników.
Po wirtualnym spotkaniu sprzed dwóch lat wracamy do formuły stacjonarnej, umożliwiając jednak wszystkim tym, którzy nie mogą przyjechać do Krakowa, poczucie ducha Kongresu poprzez transmisję online. Dzięki temu uczestnicy, którzy połączą się poprzez platformy streamingowe, będą mieli możliwość zadawania pytania w dyskusji za pomocą interaktywnego czatu. Również niektórzy prelegenci zaprezentują swoje wykłady online z możliwością zadawania pytań w czasie rzeczywistym – zapowiada prof. Katarzyna Starowicz-Bubak z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN, jedna z organizatorek wydarzenia.
Hasło tegorocznej edycji brzmi: Future trends in health interventions. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Véronique Deroche-Gamonet z Uniwersytetu w Bordeaux. W ramach sesji plenarnych z wykładami wystąpią: prof. Gustavo Turecki z Douglas Hospital Research Centre w Montrealu, prof. Kathryn A. Cunningham z The University of Texas Medical Branch w Galveston (USA), prof. Stefan Chłopicki z Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków UJ, prof. Stéphane Oliet z Uniwersytetu w Bordeaux. W trakcie CEBC zaplanowano aż 17 sesji naukowych.
Wiele z nich dotyczy przyczyn, objawów i leczenia depresji. Po pandemii COVID-19 dramatycznie rośnie liczba zaburzeń psychicznych wynikających z izolacji, lęków i ekonomicznej niepewności. Depresja dotyka dzisiaj dwukrotnie więcej pacjentów niż w czasach przed SARS-CoV-2. Co gorsze, nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie trend się odwróci. Pomimo szerokiej gamy leków, efekty leczenia depresji nie zawsze są takie, jakich oczekiwaliby lekarze. Niestety, nawet połączenie farmakoterapii i terapii nie jest do końca skuteczne. Naszą uwagę podczas Kongresu skierujemy więc m.in. na psychodeliki, a więc leki zawierające substancje psychodeliczne – wskazuje prof. Starowicz-Bubak.
Badaczka z IF PAN przypomina, że zimą organy regulacyjne w Australii ogłosiły, iż jeszcze w tym roku wykwalifikowani psychiatrzy będą mogli przepisywać leki zawierające substancje psychodeliczne – psylocybinę (substancję czynną w grzybach psychodelicznych) i MDMA (3,4-metylenodioksy-metamfetamina, znana również jako ecstasy) – do leczenia niektórych schorzeń psychicznych. Zezwolone ma być przepisywanie MDMA w leczeniu zespołu stresu pourazowego i psylocybiny w leczeniu depresji odpornej na leczenie. Oznacza to, że obie substancje mogą być stosowane do celów terapeutycznych w kontrolowanych warunkach medycznych. O tym właśnie będzie mowa podczas jednej z kongresowych sesji.
Inna, zasługująca na wyróżnienie, jest zatytułowana „Magiczna 7”. Mowa tu o roli receptora 5-HT7 w funkcjonowaniu układu nerwowego. Zostaną przedstawione ostatnie badania nad ich rolą w etiologii i terapii depresji. Dlaczego magiczna? Ich rola jest niezwykle istotna, ale mechanizmy wciąż nie są do końca rozpoznane – zapowiada prof. Starowicz-Bubak.
Wśród tematów poruszanych w trakcie Kongresu będą także najnowsze metody leczenia chorób nowotworowych z wykorzystaniem technik immunologicznych, rzadkie choroby genetyczne (m.in. choroba Gauchera), uszkodzenia rdzenia nerwowego, ale także choroby cywilizacyjne oraz uzależnienia. W sesji eksperckiej laureaci grantów European Research Council pokażą krok po kroku, jak skutecznie napisać wniosek oraz jakich błędów unikać, a także przybliżą proces weryfikacji i oceny wniosków. Organizatorzy nie zapomnieli także o młodych naukowcach. Specjalnie dla nich przewidziano sesję, podczas której adepci nauki i studenci zaprezentują szerszemu gronu wyniki swoich badań.
Podczas Kongresu skupimy się nie tylko na badaniach już wykonanych, ale przedstawimy również możliwości współpracy w ramach powstającego właśnie nowoczesnego Centrum Rozwoju Nowych Farmakoterapii Ośrodkowego Układu Nerwowego „Cephares”. Będą w nim prowadzone strategiczne badania nad problematyką zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, w tym m.in. depresji, schizofrenii, zaburzeń lękowych, uzależnień od substancji psychoaktywnych, chorób neurodegeneracyjnych – wyjaśnia prof. Starowicz-Bubak.
Projekt realizowany przez Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja PAN wart jest ponad 80 mln złotych. Na ponad 1500 mkw. powstaną zautomatyzowane pracownie pięciu modułów badawczych: bioinformatyki, chemii leków, bioanalizy, mechanizmów działania in-vitro i modeli behawioralnych in-vivo. Ich wyposażenie w unikatową, wysokowydajną aparaturę pochłonie ponad 45 mln zł.
Central European Biomedical Congress organizowany przez Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk oraz Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum odbędzie się w dniach 29 maja – 1 czerwca w Krakowie (w formule hybrydowej). Więcej informacji, w tym szczegółowy program i formularz rejestracyjny, na stronie kongresu: www.cebc.pl.
MK