Anders Jensen, Irene Qualters, Roberto Car i Hiroaki Kitano będą głównymi prelegentami konferencji Supercomputing Frontiers Europe 2021. Wydarzenie odbędzie się w formule online w dniach 19–23 lipca.
Organizatorem konferencji jest Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na Uniwersytecie Warszawskim. Będzie to już 7. edycja tego wydarzenia, które ma umożliwić społeczności HPC dostęp do otwartej przestrzeni do interakcji i omawiania wizjonerskich pomysłów. Corocznie w konferencji biorą udział naukowcy, menedżerowie centrów superkomputerowych, a także przedstawiciele wiodących dostawców IT oraz start-upów. Poprzednia edycja – Supercomputing Frontiers Europe 2020 – zorganizowana po raz pierwszy w wersji wirtualnej okazała się wielkim sukcesem. Przekroczono 1100 rejestracji z ponad 60 krajów.
Tematami przewodnimi SCFE21 będą: chmura hybrydowa/HPC, inteligentne systemy, hybrydowe obliczenia kwantowe i HPC, omika i biologia systemów, konwergencja metod HPC, sztucznej inteligencji i Big Data. W programie znajdą się również wybrane osiągnięcia w Indiach i Afryce.
SCFE ma na celu wypełnienie niszy wśród kilku doskonałych i znacznie większych, bardziej ogólnych konferencji. Główny nacisk kładziemy na „granice”(„frontiers”): śmiałe wizje i pomysły, które mogą kształtować przyszły postęp; nowe technologie komputerowe umożliwiające odkrycia naukowe i opracowywanie nowych metod obliczeniowych i analitycznych, a także obniżanie barier dostępu do mocy obliczeniowej dla nowych grup użytkowników i na znacznie szerszych obszarach geograficznych – mówi dr Marek Michalewicz, dyrektor ICM UW, przewodniczący komitetów: Naukowego i Organizacyjnego Supercomputing Frontiers Europe 2021.
Sfinalizowano właśnie listę głównych mówców, którzy przedstawią raporty na temat programu rozwoju superkomputingu eksaskali w Europie do roku 2027, badań obliczeniowych w Laboratoriach Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, obliczeń własności nowych materiałów używając zasad pierwszych (ab-initio) wspomaganych metodami sztucznej inteligencji oraz problemu czy komputer (maszyna Turinga) będzie w stanie zdobyć Nagrodę Nobla.
Sylwetki głównych prelegentów SCFE’21:
PONIEDZIAŁEK, 19 LIPCA
Jensen od okresu studiów interesował się superkomputerami. Pierwsze 10 lat pracował jako inżynier, rozwijając hardware i oprogramowanie do układów wbudowanych. W latach dziewięćdziesiątych pracował dla Symbol Technologies i był pionierem technologii sieci bezprzewodowej IEEE802.11 w. Po dziesięciu latach pracy jako inżynier, dołączył do Cargolux Airlines International jako dyrektor IT. W 2011 roku został dyrektorem ICTM w NATO, gdzie był odpowiedzialny za wszystkie usługi informacyjne i IT, a także za jedną z największych tajnych sieci w Europie. W 2020 r. objął stanowisko dyrektora naczelnego EuroHPC Joint Undertaking, wspólnej inicjatywy UE, krajów europejskich i partnerów prywatnych, w celu opracowania światowej klasy ekosystemu superkomputerowego w Europie, z proponowanym budżetem w wysokości 8 mld euro. Posiada tytuł magistra nauk ścisłych oraz magistra administracji na Politechnice Duńskiej. Mieszka w Luksemburgu, jest żonaty z Mette, mają dwoje dzieci.
Przez 20 lat pracy w Cray Research Qualters nadawała kierunek rozwoju wysokowydajnych technologii obliczeń równoległych służących zwiększeniu tempa odkryć naukowych. Następnie, jako wiceprezes Merck Research Labs, kierowała systemami informatycznymi koncentrując się na oprogramowaniu i danych tak, aby przyspieszyć wszystkie fazy badań farmaceutycznych. Pełniła również funkcję Senior Science Advisor w Dyrekcji ds. Obliczeń, Informatyki i Inżynierii (CISE) w National Science Foundation (NSF), gdzie była odpowiedzialna za rozwój wizji NSF i portfela inwestycji w dziedzinie wysokowydajnych obliczeń, a także odgrywała wiodącą rolę w międzyagencyjnych, przemysłowych i akademickich przedsięwzięciach mających na celu rozwój obliczeń. Następnie objęła stanowisko zastępcy dyrektora Laboratorium ds. Symulacji i Obliczeń w LANL. Kieruje programami, które zapewniają najnowocześniejsze narzędzia do prowadzenia i interpretowania wyników eksperymentów oraz fundamentalnego zrozumienia systemów złożonych.
WTOREK, 20 LIPCA
Jest fizykiem teoretycznym materii skondensowanej i fizykochemikiem. Znany z metody dynamiki molekularnej ab-initio, którą wprowadził wraz z Michele Parrinello, a także z badań struktury elektronowej i symulacji układów nieuporządkowanych. Urodził się w Trieście (Włochy), ukończył Politechnikę w Mediolanie. Po odbyciu stażu podoktorskiego w EPFL (Szwajcaria) oraz w Centrum Badawczym IBM TJ Watson zajmował stanowiska profesora fizyki w SISSA oraz na Uniwersytecie Genewskim. Od 1999 r. jest profesorem chemii w Princeton Institute for the Science and Technology of Materials na Uniwersytecie Princeton, gdzie jest również profesorem nadzwyczajnym fizyki oraz Programu Matematyki Stosowanej i Obliczeniowej. Otrzymał wiele nagród, w tym: Nagrodę Europhysics w 1990 r., Nagrodę APS Rahmana w 1995 r., Medal Diraca w 2009 r. (ICTP), Nagrodę IEEE Fernbach w 2009 r., Nagrodę Berni J. Alder CECAM 2010 w dziedzinie Fizyki Obliczeniowej, Nagrodę Fermiego w 2012 r. przyznawaną przez Włoskie Towarzystwo Fizyczne, nagrodę ACS Theoretical Chemistry Award 2016 oraz Medal Franklina w dziedzinie chemii w 2021 r. Posiada honorowe stopnie naukowe z uniwersytetów włoskich i szwajcarskich. Od 2016 r. jest członkiem National Academy of Sciences of the USA.
ŚRODA, 21 LIPCA
Jego zainteresowania badawcze obejmują biologię obliczeniową, sztuczną inteligencję, robotykę, biologię systemów i otwarty system energetyczny. Otrzymał tytuł doktora nauk komputerowych na Uniwersytecie w Kioto. Jego kariera naukowa obejmuje stanowisko dyrektora projektu w Kitano Symbiotic Systems Project, ERATO, Japan Science and Technology Corporation w Tokio. Jest także redaktorem naczelnym npj Systems Biology and Applications oraz założycielem The RoboCup Federation. Współpracował z wieloma firmami i instytucjami badawczymi na całym świecie, w tym ALSTOM, Mitsubishi Chemical Holdings, European Molecular Biology Laboratory (EMBL), Imperial College London, Univ. Manchester i Swiss Systems-X Program. Otrzymał szereg nagród: w 1993 r. Computers and Thought Award od International Joint Conferences on Artificial Intelligence, Prix Ars Electronica (2000); Japan Design Culture Award (2001), Good Design Award (2001) oraz Nature’s (2009), Japan Mid-Career Award for Creative Mentoring in Science. Występował także jako artysta na Biennale di Venezia (2000) i Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku na wystawie Worksphere w 2001 r. W 2021 r. został członkiem Stowarzyszenia na rzecz Postępu Sztucznej Inteligencji (the Association for the Advancement of Artificial Intelligence).
Rejestracja na wydarzenie jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Formularz i więcej informacji na stronie internetowej wydarzenia. „Forum Akademickie” jest patronem medialnym Supercomputing Frontiers Europe 2021.
MK