Ruszyła czwarta edycja konkursu „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”. Do 23 lutego studenci oraz doktoranci mogą zgłaszać nawet najbardziej futurystyczne rozwiązania usprawniające i zwiększające efektywność w pozyskiwaniu energii z morskich farm wiatrowych i innych odnawialnych źródeł.
MEWy to autorski projekt Politechniki (dawniej Akademii) Morskiej w Szczecinie i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, którego celem jest popularyzacja tematyki pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Inicjatywa skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów oraz doktorantów.
To konkurs o zasięgu międzynarodowym, czekamy na prezentację nawet najbardziej futurystycznych rozwiązań usprawniających i zwiększających efektywność w pozyskiwaniu energii z morskich farm wiatrowych i innych odnawialnych źródeł. Aspekt wizjonerski konkursu stał się jego znakiem rozpoznawczym, a kreatywność, wszechstronna wiedza i aktywność uczestników są wizytówką projektu – piszą w zaproszeniu organizatorzy.
Uczestnicy konkursu muszą w zrozumiały sposób przedstawić swoje spojrzenie na szeroko rozumianą wizję
rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i pozostałych sposobów pozyskiwania „zielonej energii”. Do problemu można podejść w dowolny sposób: od strony logistyki, budowy, projektowania farm wiatrowych i fotowoltaicznych, przez ich działanie i eksploatację, po problemy informatyczne, ekologiczne, z zakresu mechaniki, automatyki, diagnostyki czy nawet szeroko rozumianej biologii morza. Jak niewielkimi nakładami zaprzęgnąć do produkcji energii elektrycznej wiatr, cieki i zbiorniki wodne, światło? Jakie są szanse, a jakie zagrożenia, płynące z wykorzystania morskich farm wiatrowych do produkcji energii? Jak zniwelować złe, a wykorzystać dobre strony wytwarzania energii z wiatru? Na te pytania starają się odpowiedzieć uczestnicy konkursu.
Nagrody
Łączna suma nagród dla studentów i doktorantów wynosi 10 tys. złotych. Połowę tej puli stanowi główna nagroda. Do zdobycia są również płatne (900 euro/mies.) staże w warszawskim biurze Ocean Winds oraz specjalistyczne szkolenia z Windhunter Academy w Koszalinie.
Jak wziąć udział w konkursie?
Należy indywidualnie lub zespołowo opracować prezentację (max. 10 slajdów lub 10 minut) i przesłać ją razem z formularzem zgłoszeniowym na adres e-mailowy: konkurs@pm.szczecin.pl do 23 lutego 2024 r. Do drugiego etapu – fazy prezentacji (online) pomysłu przed komisją – zakwalifikowanych zostanie 10 pomysłów. Kolejnym zadaniem będzie zaprezentowanie nawet najbardziej futurystycznych rozwiązań i wyobrażeń związanych z rozwojem i wykorzystaniem morskich farm wiatrowych lub innych odnawialnych źródeł energii. Drugi etap odbędzie się w dniach 26 lutego – 8 marca 2024 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi 14 marca 2024 roku.
Studenci i doktoranci muszą przygotować prezentację pomysłu w języku angielskim.
źródło: PM