Aktualności
Konkursy
20 Listopada
Grafika projektu autorstwa Julii Sierpień i Yaroslava Panasevycha
Opublikowano: 2020-11-20

Studenci PK zaprojektowali wertykalną farmę miejską

Studenci Politechniki Krakowskiej zajęli I miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym pn. „24h Farmer”. Zadaniem uczestników rywalizacji było zaprojektowanie miejskiego budynku, który może pełnić funkcję gospodarstwa rolnego. 

W ramach 35. edycji konkursu organizowanego przez międzynarodową platformę Ideas Forward uczestnicy musieli zaprojektować w ciągu 24 godzin wertykalną miejską farmę. Koncepcja miała uwzględniać potrzeby ludzi w zmieniającym się – także z powodu pandemii – świecie, a więc m.in. inny styl życia mieszkańców miast, a także ich wymagania społeczne i środowiskowe. Równie ważna była uniwersalność obiektu – możliwość powielania i budowania w różnych przestrzeniach miejskich. Zdaniem jury najlepszą pracę przedstawili Julia Sierpień i Yaroslav Panasevych – studenci II stopnia kierunku architektura na Politechnice Krakowskiej. Zaproponowali oni koncepcję tworzenia pojedynczych mikrofarm-ogrodów, które z czasem mogą przekształcić się w większą strukturę.

Nasze rozważania nad koncepcją farmy miejskiej zaczęliśmy od diagnozy współczesności i aktualnych potrzeb ludzi. Istotne dla nas jest to, że w czasie wielkich przemian, które obserwujemy, społeczeństwo zaczyna na nowo myśleć o zrównoważonym rozwoju miast w zakresie mobilności, efektywności energetycznej i zielonej gospodarki. Jednocześnie miasta są coraz bardziej zatłoczone i gęściej zabudowywane. Mierzymy się dodatkowo z problemami spowodowanymi pandemią. Przez nią uczymy się żyć w zamknięciu i pracować zdalnie. Równocześnie jesteśmy bliżej swoich sąsiadów. Nauczyliśmy się również cenić lokalne produkty i kontakt z naturą – wyjaśnia Julia Sierpień, studentka Politechniki Krakowskiej i współautorka zwycięskiego projektu.

Pomysł zaczerpnęliśmy z życia. W Internecie jest dużo zdjęć pokazujących, jak ludzie radzą sobie w tym niełatwym czasie pandemii, np. przekazują sobie na rozciągniętych między oknami linach różnego rodzaju produkty, rośliny, warzywa i owoce. Wszystkie te skojarzenia wpłynęły na rozwiązanie zadania konkursowego. W naszym projekcie chcieliśmy pokazać, w jaki sposób miasto może dostosowywać się do nowych wyzwań i łączyć ludzi w nowy sposób – dodaje Yaroslav Panasevych.

Projekt studentów Wydziału Architektury PK koncentruje się na mniejszej skali, zakładając, że ludzie mogą korzystać z zieleni niemal bez wychodzenia z domu. Autorzy przenieśli gospodarstwo na balkon, zaczynając od kilku roślin i zwierząt domowych. Powierzchnię takiej mikrofarmy można zwiększyć kilkukrotnie, dzięki powtarzalnemu układowi hydraulicznemu na metalowej konstrukcji i wykorzystaniu pustej przestrzeni między balkonami.

Sąsiedzi mogą połączyć swoje balkony w większą strukturę i wspólnie uprawiać warzywa. Gdy dołączy do nich więcej osób, powstanie wspólna farma. Miasto zostanie uzupełnione o nową zieleń, kameralną i atrakcyjną przestrzeń – podkreśla Panasevych.

Jury konkursu „24h Farmer” doceniło pomysł krakowskich projektantów m.in. za jego elastyczność i możliwość dostosowania do wcześniej istniejących konstrukcji budynków. W uzasadnieniu podkreślono, że nie jest to projekt utopijny, ale taki, który można łatwo zrealizować. Jury zwróciło również uwagę, że pomysł krakowskich studentów inspiruje mieszkańców miast do nawiązywania społecznych relacji.

Dla Julii Sierpień i YarosIava Panasevycha to nie pierwsze prestiżowe nagrody architektoniczne. Studentka PK jest tegoroczną laureatką Stypendium Twórczego im. prof. Bohdana Lisowskiego krakowskiego Oddziału SARP. Z kolei YarosIav Panasevych wspólnie z zespołem został wyróżniony w konkursie organizowanym przez platformę Bee Breeders za projekt „Centrum Obserwacji Flamingów”.

źródło: PK

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: