Aktualności
Konkursy
16 Stycznia
Opublikowano: 2019-01-16

2 mln euro na innowacje medyczne

Tegoroczna edycja EIT Health Wild Card – europejskiego programu dla najzdolniejszych naukowców, badaczy i przedstawicieli służby zdrowia w Unii Europejskiej – skupia się na zdrowiu psychicznym, biomarkerach cyfrowych i zdrowiu mózgu. Najlepsi mogą uzyskać przepustkę do wiodących inkubatorów i firm medycznych w Europie, gdzie będą mogli rozwinąć swój pomysł w przedsięwzięcie biznesowe i wprowadzić produkt na rynek.

Wild Card to rewolucyjny program innowacji w dziedzinie zdrowia, którego pionierem jest EIT Health. Koncentrując się na badaniach stosowanych, przedsiębiorczych pomysłach i innowacyjnym myśleniu, Wild Card stosuje podejście oparte na budowaniu przedsięwzięć, pomagając rozwijać pomysły wysokiego ryzyka w dobrze prosperujące przedsiębiorstwa komercyjne. Uczestnikom programu EIT Health oferuje światowej klasy mentorów i coachów biznesowych, wspiera w tworzeniu wykwalifikowanych i ambitnych zespołów, pomaga założyć start-up oraz wspiera go finansowo. Program prowadzi EIT Health, wiodąca organizacja z obszaru innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej w UE.

Do programu EIT Health Wild Card można aplikować do 10 lutego 2019 roku poprzez stronę https://wildcard.eithealth.eu/. Mogą w nim wziąć udział przedsiębiorcy, naukowcy, pracownicy służby zdrowia, eksperci techniczni i badacze z Unii Europejskiej. Wybrani kandydaci zakwalifikują się do hackathonu, podczas którego będą walczyć o wsparcie biznesowe i finansowe. Pięciodniowa impreza odbędzie się na przełomie marca i kwietnia. W lipcu odbędą się finalne prezentacje, z których organizacja EIT Health wyłoni zwycięskie projekty, których autorzy otrzymają światowej klasy mentoring biznesowy oraz dwuletnie dofinansowanie w wysokości 2 mln euro. Z pomocą organizacji EIT Health tzw. pomysły wysokiego ryzyka mogą zostać przekształcone w dobrze prosperujące przedsiębiorstwa komercyjne. Co roku Wild Card definiuje różne wyzwania w zakresie opieki zdrowotnej, mające na celu zapewnienie obywatelom Europy dłuższego i zdrowszego życia. Poprzednia edycja zaowocowała wyłonieniem dwóch przełomowych projektów, które dotyczyły oporności na antybiotyki oraz wykorzystania danych do usprawnienia diagnostyki: DX-Labtrack i Abtrace. Te dwa nowo utworzone start‑upy będą współpracować z EIT Health w ciągu najbliższych dwóch lat, aby przyspieszyć wprowadzanie swoich produktów na rynek. W tym roku program skupia się na dwóch wyzwaniach współczesnego świata:

  • zdrowie psychiczne i zdrowie mózgu – jak poprawić przewidywanie, diagnozowanie i leczenie w celu zwalczania zaburzeń psychicznych i wzmocnienia zdrowia mózgu?
  • biomarkery cyfrowe – jak poprawić wczesną diagnostykę przy zastosowaniu biomarkerów cyfrowych?

Dzięki temu programowi EIT Health ma nadzieję na znalezienie najbardziej obiecujących przedsiębiorców i innowatorów oraz zaoferowanie im wsparcia biznesowego, badawczego i finansowego niezbędnego do przeniesienia ich pomysłów na wyższy poziom. Szczególnie zapraszamy innowatorów z takich krajów, jak Polska, Węgry, Portugalia, Włochy czy Chorwacja, którzy – naszym zdaniem – mogą dokonać zmian w obszarze nowoczesnej opieki zdrowotnej, nauki i technologii. Nasza sieć składa się z najlepszych w swojej klasie inkubatorów oraz globalnych marek i centrów badawczo-rozwojowych – mówi Balázs Fürjes, dyrektor zarządzający EIT Health InnoStars, części organizacji EIT Health, która wspiera rozwój innowacji w krajach z Europy Centralnej, Środkowo-Wschodniej i Południowej.

Wild Card to wyjątkowa okazja dla największych talentów w Europie, aby nauczyć się jak stworzyć innowacyjny i odnoszący sukcesy startup. Współpracując z EIT Health wspieramy uczestników programu Wild Card w ich przedsiębiorczej podróży tak, aby mogli rozwinąć stabilne przedsięwzięcia i innowacyjne rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować przyszłość opieki zdrowotnej – dodaje Peter Bencsik, Consortium Research Leader, GE Healthcare, kluczowy partner EIT Health.

EIT Health to organizacja wspierana przez Komisję Europejską i Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), będąca jedną z największych inicjatyw z obszaru zdrowia na świecie. EIT Health to 146 wiodących partnerów – przedstawicieli największych firm medycznych i farmaceutycznych, uczelni medycznych, ośrodków badawczo-rozwojowych. Celem organizacji jest zwiększenie poziomu innowacyjności w obszarze medycyny w Europie i poprawa jakości życia obywateli państw członkowskich. Dysponując budżetem w wysokości 2 mld euro, organizacja w kolejnej dekadzie będzie inwestowała w najlepsze europejskie talenty, wspierając je we wdrażaniu inteligentnych rozwiązań w sektorze zdrowia i odpowiadając na wyzwania demograficzne, zwłaszcza te związane ze zjawiskiem starzejącego się społeczeństwa.

MK

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)