Aktualności
Konkursy
27 Maja
Opublikowano: 2024-05-27

40 polskich lekarzy i naukowców wyjedzie na zagraniczne stypendia

Czterdziestu polskich lekarzy i naukowców wyjedzie na staże do najlepszych ośrodków medycznych w 12 krajach. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki czwartej edycji Programu im. prof. Franciszka Walczaka.

Program Walczak NAWA ma na celu wzmocnienie potencjału polskich jednostek naukowych i podmiotów leczniczych, a także wsparcie mobilności międzynarodowej badaczy z obszaru nauk medycznych, nauk farmaceutycznych i nauk o zdrowiu.

W czwartej edycji wyłoniono 40 laureatów, z których zdecydowana większość do doktoranci i doktorzy (w sumie 30). Będą mogli realizować badania naukowe u boku wybitnych specjalistów w najlepszych ośrodkach medycznych na trzech kontynentach – w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Badania będą prowadzone w 12 krajach: w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Niemczech, Austrii, Chinach, Hiszpanii, Włoszech, Japonii, Francji, Litwie i Słowacji.

Wśród ośrodków goszczących znalazły się tak prestiżowe uczelnie jak: Harvard Medical School,  University of Pennsylvania, University of Oxford, Stanford University School of Medicine, University of Cambridge,  University of British Columbia, University of Tokyo Hospital czy Medical University of Vienna.

W poprzednich odsłonach możliwe były wyjazdy tylko do jednego kraju, do USA. Teraz nie stawiamy już przed wnioskodawcami ograniczeń w tym zakresie. Dostrzegamy potrzebę kształcenia lekarzy na najwyższym, światowym poziomie. Z wymagań polskiego oraz światowego systemu szkolnictwa wyższego zrodził się pomysł, aby podnosić nie tylko poziom internacjonalizacji, ale także profesjonalizacji kadry medycznej – mówi dr Dawid Kostecki, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Czwarta edycja programu różni się również formułą wsparcia finansowego. Program zapewnia finansowanie maksymalnie do 32 tys. zł na każdy miesiąc pobytu w zagranicznym ośrodku goszczącym. Na kwotę tę składają się: stypendium, koszty utrzymania i zakwaterowania oraz podróży. Dodatkowo doktoranci i naukowcy, którzy wybrali ścieżkę naukową i zdecydowali się na wyjazd dłuższy niż trzy miesiące, otrzymają jednorazowe wsparcie materialne w wysokości 20 tys. zł.

Program im. prof. Walczaka, realizowany we współpracy z Agencją Badań Medycznych, finansowany z dotacji Ministerstwa Zdrowia, umożliwia rozwój kompetencji zawodowych i naukowych, a także zdobycie doświadczenia i kontaktów w międzynarodowym środowisku naukowym.

Profesor Franciszek Walczak przez wiele lat kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Aninie. Słynie m.in. z wykonania pierwszej w Polsce ablacji RF u dorosłego (1992) oraz u dziecka (1994). Uznawany jest za nestora polskiej elektrofizjologii. Był autorem i współautorem ponad 200 publikacji oraz współautorem wielu monografii. W trakcie swojej kariery współpracował z kadrą naukową na całym świecie (prof. M. Haissaguerre, prof. K.H. Kuck, prof. W. Stevenson).

MK, źródło: NAWA

Dyskusja (0 komentarzy)