Aktualności
Konkursy
07 Czerwca
Opublikowano: 2023-06-07

61 tytułów walczy o Nagrodę im. Kotarbińskiego

Instytucje naukowe i wydawnictwa z całej Polski nadesłały 61 dzieł na tegoroczny, dziewiąty już Konkurs im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego na wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych. Werdykt zostanie ogłoszony 26 listopada w Filharmonii Łódzkiej.

Kapituła będzie oceniać i nagradzać najlepsze dzieła naukowe z zakresu szeroko rozumianej humanistyki. Jak każdego roku, wskaże pięć najlepszych prac z takich obszarów, jak filozofia, historia, psychologia, socjologia, literaturoznawstwo, filozofia prawa i inne. Autorzy wyróżnionych książek zostaną zaproszeni do finału konkursu. Po przeprowadzeniu rozmów z każdym z nich, dokonany zostanie wybór laureata IX edycji. Wręczenie nagrody nastąpi podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej, która odbędzie się 26 listopada. Wydarzenie uświetni koncert Agi Zaryan.

Nagroda im. Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych to wyróżnienie rangi ogólnopolskiej. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Jest to jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce. Jej laureat otrzymuje 50 tys. zł na dalszy rozwój naukowy. W sumie, w dziewięciu edycjach, z wiodących instytucji i wydawnictw naukowych w Polsce nadesłano do oceny już ponad 540 książek.

Prace napływające na konkurs przynależą do rozmaitych dyscyplin. Wiążą się ze stosowaniem rozmaitych narzędzi badawczych i różniących się metodologii. Stoją też za nimi, jak sądzić można, rozmaite wizje świata i człowieka. Ta zróżnicowana kolekcja rozpraw składa się na bogaty obraz polskiej humanistyki – podkreśla prof. Ryszard Kleszcz, członek Kapituły Nagrody.

Wśród dotychczasowych laureatów są: prof. Jan Strelau, dr hab. Ewa Kołodziejczyk, dr hab. Dorota Sajewska, prof. Andrzej Friszke, prof. Grzegorz Ziółkowski, prof. Jerzy Zajadło, dr hab. Zbigniew Szmyt, dr Maciej Świerkocki.

Patronem nagrody jest prof. Tadeusz Kotarbiński, wybitny filozof, logik i etyk. Był przedstawicielem lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej, po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie został jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Jednym z najbardziej znanych dzieł prof. Kotarbińskiego jest „Traktat o dobrej robocie”, poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)