Aktualności
Konkursy
18 Października
Autorka: Ewelina Szeląg
Opublikowano: 2023-10-18

Absolwentka PW z najlepszym dyplomem architektonicznym

Ewelina Szeląg, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, zdobyła doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego przyznawaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP za najlepszy projekt dyplomowy.

Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego przyznawana jest przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP za najlepszy projekt dyplomowy absolwentowi, który uzyskał w danym roku tytuł magistra inżyniera architekta. Jurorzy zwracają uwagę na wybitne wartości architektoniczne i urbanistyczne projektu oraz ich znaczenie w procesie przestrzennego kształtowania środowiska życia człowieka. Oceniają także nowatorstwo i poziom techniczny oraz ekologiczne i energetyczne rozwiązania projektowanego obiektu.

W tym roku Grand Prix w wysokości 10 tys. zł otrzymała arch. Ewelina Szeląg za pracę „Architektura jako Nośnik Emocji w Miejscach Pamięci. Muzeum na Westerplatte” przygotowaną na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr. inż. arch. Łukasza Piątka.

Tematyka pracy dotyka nie tylko aspektu projektowania w trudnym kontekście, jakim są wydarzenia i nagromadzone w czasie emocje związane z historią miejsc pamięci związanych z II wojną światową – wyjaśnia autorka. – Poruszana w pracy problematyka dotyczy podstawowych wartości: przekazywania wspomnień o wydarzeniach kształtujących narodową tożsamość – dodaje.

Jak czytamy w uzasadnieniu jury, „architektura może być jednym z narzędzi w utrwalaniu pamięci, historii i upamiętnianiu ofiar. Zawsze poszukuje związku z otoczeniem i choć jej stabilność nie zawsze nadążyć może za dynamicznie zmieniającym się kontekstem, to dobrze przemyślana architektura, dobrze rozwiązana przestrzeń, uniwersalna forma i symbolika, która wywołuje emocje, może przez lata utrwalać pamięć i budować przesłanie na przyszłość. Proste środki wyrazu, pierwotna symbolika czerni i bieli, minimalna forma i detal, szara surowość betonu, wszystko igra z naszymi emocjami”.

Trzy równorzędne wyróżnienia pierwszego stopnia w wysokości 2500 zł otrzymali:

  • arch. Nina Kamińska, autorka pracy „Problematyka zanieczyszczenia światłem w przestrzeni wybudowanej – light pollution. Projekt ośrodka badawczego z obserwatorium astronomicznym i centrum edukacyjnym w Wysokiej Wsi, Wzgórza Dylewskie” przygotowanej na Politechnice Warszawskiej pod kierunkiem prof. Ewy Kuryłowicz oraz dr inż. arch. Anny Lorens;
  • arch. Mariia Katsan, autorka pracy „Centrum Integracji Społecznej w Odessie. Miejsce spotkań lokalnej społeczności wraz z Ośrodkiem Opieki nad Osobami Starszymi i Kaplicą Ekumeniczną. Odessa, Ukraina” przygotowanej w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego pod kierunkiem dr. inż. arch. Piotra Wróbla;
  • arch. Weronika Kropidłowska, autorka pracy „Architektura Tymczasowa – Architektura Trwała. Ośrodek dla uchodźców w Jemenie. Masyw gór Haraz, Jemen” przygotowanej na Politechnice Gdańskiej pod kierunkiem prof. Jakuba Szczepańskiego.

Dwa równorzędne wyróżnienia drugiego stopnia w wysokości 1500 zł otrzymali:

  • arch. Joanna Lipnicka, autorka pracy „Dobre miejsce do życia. Koncepcja rozwoju przestrzennego małego miasta w duchu idei slow city na przykładzie Pobiedzisk w Wielkopolsce” przygotowanej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Elżbiety Raszei;
  • arch. Marek Franciszek Martynowicz, autor pracy „Renesans małomiejskości; perspektywy zamieszkiwania i pracy społeczeństwa twórców. Projekt przekształcenia kwartałów zabudowy Bystrzycy Kłodzkiej” przygotowanej na Politechnice Warszawskiej pod kierunkiem prof. Jana Słyka.

MK, źródło: PW, SARP

Dyskusja (0 komentarzy)