Aktualności
Konkursy
03 Grudnia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-12-03

Aplikacja OPI PIB pomoże wykryć niedozwolone zapisy w umowach

Opracowaniem i wdrożeniem narzędzia, które pomoże w łatwy i szybki sposób wykryć niedozwolone zapisy w umowach zajmą się specjaliści z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. Stworzona przez nich aplikacja będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję do szybkiej weryfikacji dokumentów.

Okres przedświąteczny to moment, kiedy większość z nas przeznacza więcej czasu i pieniędzy na zakupy. Wydajemy dużo –zarówno na towary, jak i na usługi. Często też wtedy zaciągamy kredyt, aby pokryć dodatkowe wydatki. Ważne jest jednak, aby dokładnie zapoznać się z zapisami umów i ewentualnym regulaminem, gdyż mogą one zawierać niedozwolone zapisy. Aby wspomóc pracowników Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a pośrednio także wszystkich nas, w identyfikacji niedozwolonych klauzul, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy przygotuje odpowiednie narzędzie. Za jego pomocą pracownik UOKiK będzie mógł szybko zweryfikować umowę jeszcze przed wpłynięciem ewentualnej skargi od konsumenta. Dzięki temu z rynku zniknie dużo umów zawierających niedozwolone zapisy, które naruszają prawa konsumenckie.

Sztuczna inteligencja wspiera konsumenta

Aplikacja powstanie w ramach ogłoszonego przez UOKiK i współfinansowanego ze środków unijnych konkursu, którego celem jest stworzenie narzędzia AI, przyczyniającego się w znaczący sposób do zwiększenia efektywności i skuteczności wykrywania potencjalnych naruszeń praw konsumentów. W pierwszym etapie wyłoniono pięć najlepszych projektów, a następnie spośród nich najwyżej oceniono właśnie rozwiązanie zaproponowane przez badaczy z OPI PIB. To właśnie ten projekt uzyska budżet na opracowanie i wdrożenie.

Temat jest bardzo ważny i aktualny. Każdy z nas dokonuje zakupów towarów i usług, a niestety często nie mamy czasu, aby sprawdzić zapisy umowy. Teraz sztuczna inteligencja przychodzi nam z pomocą. Dzięki naszej aplikacji będzie można szybko i sprawnie zweryfikować wzory umów, zarówno udostępnione w sieci internetowej, jak i dostarczone przez konsumentów wraz zawiadomieniem składanym do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pozwoli to ekspertom na szybsze reagowanie na zauważone nieprawidłowości – tłumaczy dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI PIB.

AI nie tylko przy zakupach

Projekt jest odpowiedzią na zidentyfikowaną potrzebę przyspieszenia procesu analizy dużej ilości danych przetwarzanych przez urząd, a także zautomatyzowania czynności, które mogą być wykonywane przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Narzędzie znacznie usprawni weryfikację umów, ale – jak zaznaczają pomysłodawcy – ostatecznie to pracownik UOKiK zdecyduje, czy w danej sprawie zasadna jest interwencja urzędu. Odbiór narzędzia zaplanowano do końca 2022 roku.

Sztuczną inteligencję w naszym instytucie wykorzystujemy już m.in. do identyfikowania plagiatów, wspomagania diagnostyki raka prostaty czy też badania emocji na podstawie tekstów. Cieszę się, że teraz nasi eksperci wdrożą narzędzie, które będzie wspierać bezpieczne i odpowiedzialne zakupy – podsumowuje dyrektor OPI PIB.

MK, źródło: OPI PIB

 

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)