Aktualności
Konkursy
13 Stycznia
Fot. Andrzej Romański
Opublikowano: 2023-01-13

Artysta z UMK z międzynarodowym wyróżnieniem

Dr hab. Sebastian Mikołajczak z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu został laureatem prestiżowego międzynarodowego konkursu Van der Veen/Teylers Museum Prize for the Contemporary Art Medal.

Przyznawaną raz na pięć lat nagrodą honorowani są artyści ze znaczącym dorobkiem medalierskim, których twórczość jest uznawana za obiecującą. W poprzednich latach laureatami byli Tetsuji Seta z Japonii (2017) i Otakar Dušek z Czech (2012). W tej edycji,. oprócz Polaka, nominowani byli także: Jennifer Hoes z Holandii, Keiko Kubota Miura ze Stanów Zjednoczonych, Natasha Ratcliffe z Wielkiej Brytanii i Virág Szabó z Węgier.

Jury przyznało nagrodę Sebastianowi Mikołajczakowi. Doceniono go za zaskakujące zastosowanie różnorodnych technik, form i materiałów oraz tematykę dzieł, poprzez które niezmiennie komentuje aktualne wydarzenia społeczno-polityczne. Na wyróżnienie składa się możliwość prezentacji własnej twórczości na wystawie, publikacja katalogu towarzyszącego ekspozycji oraz nagroda finansowa. Wręczenie nagrody i uroczyste otwarcie wystawy twórczości Sebastiana Mikołajczaka odbędzie się 8 czerwca 2023 roku w Teylers Museum w Holandii.

Dr hab. Sebastian Mikołajczak, prof. UMK jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, medalierstwem i projektowaniem monet. Współpracuje z Mennicą Polską, projektuje monety kolekcjonerskie i obiegowe dla Narodowego Banku Polskiego oraz emitentów zagranicznych.

Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych, ogólnopolskich i zagranicznych. Zaprojektowana przez niego moneta upamiętniająca 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego zdobyła tytuł najbardziej inspirującej monety świata w konkursie numizmatycznym Coin of the Year 2016. Rok później jego srebrna moneta poświęcona twórczości Jonathana Swifta zwyciężyła w prestiżowym konkursie Irlandzkiego Banku Centralnego. Z kolei w międzynarodowym konkursie Coin Constellation – 2018 srebrna moneta z serii „Wielcy polscy ekonomiści” o nominale 10 zł – Mikołaj Kopernik, wyemitowana przez Narodowy Bank Polski, zdobyła główną nagrodę w kategorii Moneta klasyczna. Ponadto w roku 2018 artysta zdobył I nagrodę w międzynarodowym konkursie Centralnego Banku Estonii Eesti Pank za projekt srebrnej monety o nominale 15 euro poświęconej 150. rocznicy urodzin Jaana Tõnissona (Tallinn, Estonia).

Kolejny rok przyniósł wyróżnienie w postaci III nagrody w międzynarodowym konkursie International Coin Design Competition 2019 w Japonii. W roku 2020 na artystycznym koncie autora pojawiła się główna nagroda za medal „500 years of medal art in Poland and Lithuania” na XXXVI Międzynarodowym Sympozjum Medalierskim, przyznana przez prof. Algirdasa Žebrauskasa (Muzeum ALKA, Telsze, Litwa). Nobilitacją dla artysty było otrzymanie Medallist Honoris Causa za szczególne zasługi w dziedzinie sztuki medalierskiej przyznawane przez prof. Bogomila Nikolova z Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Sofii. W tym samym roku z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego artysta odebrał medal Thorunium – wręczany w uhonorowaniu zasług dla miasta.

Prace prof. Mikołajczaka z obszaru sztuki monetarnej i medalierskiej znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych, m.in. w British Museum.

źródło: portal.umk.pl

Dyskusja (0 komentarzy)