Aktualności
Konkursy
19 Października
Źródło: www.kameny.lirene.pl
Opublikowano: 2021-10-19

Badaczka z Politechniki Krakowskiej nagrodzona w konkursie Lirene

Dr inż. Maria Kurańska z Politechniki Krakowskiej zdobyła nagrodę internautów w plebiscycie Lirene „Kobieta. Innowacja. Natura”. Doceniono jej innowacyjną technologię recyklingu oleju posmażalniczego.

W plebiscycie doceniane są kobiety, które swoim działaniem, osiągnięciami naukowymi i przedsiębiorczością wpływają na otaczającą rzeczywistość: liderki biznesu, prowadzące przedsiębiorstwa, które wyróżniają się na polskim rynku zrównoważoną produkcją, innowacyjnymi, ekologicznymi produktami i odpowiedzialnością na rzecz środowiska; aktywistki walczące o lepszą przyszłość planety; influencerki motywujące i inspirujące do pracy na rzecz ochrony klimatu i środowiska; inicjatorki zmian społecznych, które odważnie wyznaczają nowe standardy jakości i poszanowania natury; naukowczynie odpowiedzialne za inicjatywy, które mają realny wpływ na przyszłość planety – przełomowe badania naukowe, innowacje technologiczne oraz wybitne badaczki, które rewolucjonizują świat nauki i odważnie zmieniają przyszłość na lepsze.

Wśród sześciu finalistek drugiej edycji plebiscytu znalazły się dwie badaczki: dr hab. Anna Sroka-Bartnicka (Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej) i dr inż. Maria Kurańska (Politechnika Krakowska). Do tej drugiej trafiła nagroda internautów i 10 tys. zł.

Dr inż. Maria Kurańska jest autorką innowacyjnej technologii recyklingu oleju posmażalniczego (po smażeniu frytek, kotletów, ryb i innych potraw), z którego wytwarzane są materiały termoizolacyjne dla budownictwa. Olej posmażalniczy stanowi uciążliwy odpad dla środowiska, jak również oczyszczalni ścieków. Dzięki innowacyjnej technologii na drodze reakcji chemicznych możliwe jest ponowne wykorzystanie oleju do otrzymywania wysokoefektywnych materiałów termoizolacyjnych stosowanych w budownictwie. Projekt EKO2IZOPUR wpisuje się także w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Autorka pomysłu pracuje w Katedrze Chemii i Technologii Polimerów na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. W 2018 r. otrzymała wyróżnienie specjalne w 9. edycji konkursu „Innowacja jest Kobietą”.

Nagrodę jury (15 tys. zł) otrzymała Olga Sarna, prezeska Fundacji MARE, aktywistka, działaczka na rzecz Bałtyku, od dziewięciu lat zajmuje się ochroną ekosystemów morskich.

Laureatki otrzymały statuetki – Kameny Lirene. Nazwa nagrody odwołuje się do wizerunku pięknych, młodych i długowiecznych kobiet, które były duchami przyrody i stanowiły uosobienie płodności i wdzięku. Statuetka ma odzwierciedlać siłę drzemiącą w wyróżnionych kobietach-innowatorkach.

MK, źródło: Lirene

Dyskusja (0 komentarzy)