Aktualności
Konkursy
18 Lutego
Opublikowano: 2019-02-18

Badaczka z Torunia laureatką konkursu „Innowacja jest kobietą”

Dr hab. Grażyna Barbara Dąbrowska z Zakładu Genetyki Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu została zwyciężczynią X edycji konkursu „Innowacja jest kobietą”.

Konkurs, którego celem jest wyłonienie innowacyjnego autorskiego (lub współautorskiego) rozwiązania technologicznego opracowanego przez badaczki-wynalazczynie, organizowany jest przez fundację „Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki”. W tej edycji nowatorskie pomysły zgłosiły badaczki ze Szczecina, Poznania, Warszawy, Lublina, Radomia, Łodzi, Torunia, Wrocławia, Opola, Krakowa i Gliwic. Jury za najlepszą uznała innowację opracowaną przez dr hab. Grażynę Barbarę Dąbrowską. Laureatka zgłosiła do konkursu współautorski projekt (wraz z mgr Zuzanną Znajewską z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK, dr hab. Ewą Olewnik-Kruszkowską i dr Grażyną Szczepańską z Wydziału Chemii UMK) zatytułowany „Sposób otrzymywania preparatu biologicznego pochodzenia grzybicznego przyspieszający degradację tworzy polimerowych oraz preparat biologiczny”. Opisuje on preparat z grzybów i innych mikroorganizmów występujących na terenie Polski, który przyspiesza rozkład plastików (nawet tych biologicznie niedegradowalnych) o około 20%. Co istotne, preparat ten jest łatwy do reprodukcji i tani w przygotowaniu.

Implementacja projektu przewidywana jest na wysypiskach śmieci czy też terenach zanieczyszczonych plastikiem, ale także w skali międzynarodowej mógłby znaleźć zastosowanie np. przy utylizacji plastiku zbieranego z oceanów. Zdaniem jury „pomysł ten wyróżnia troska o przyszłość naszej planety, gdyż nawet stosunkowo niewielkie przyspieszenie procesu rozkładu plastiku będzie miało znaczący wkład w uporządkowanie środowiska, w którym żyjemy”.

Nagrodą w X edycji konkursu jest prezentacja wynalazku podczas 22. Międzynarodowego Moskiewskiego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii Archimedes 2019 (26–29 marca). Fundatorem nagrody jest Agencja Promocyjna Inventor.

MK

Źródło: kobietynauki.org

Dyskusja (0 komentarzy)