Aktualności
Konkursy
23 Kwietnia
Źródło: archiwum prywatne
Opublikowano: 2024-04-23

Brązowy medal dla młodych programistów z UW

Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli brązowy medal podczas Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, które rozegrano w egipskim Luksorze.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (The International Collegiate Programming Contest World Championship) należą do najbardziej prestiżowych studenckich konkursów informatycznych na świecie. Żeby zakwalifikować się do zawodów finałowych, drużyny muszą przejść przez trzystopniowe eliminacje: uczelniane, krajowe i regionalne. W ostatnich eliminacjach regionalnych wzięły udział drużyny z 3450 uczelni ze 111 krajów.

W ubiegłym tygodniu w egipskim Luksorze odbyły się zawody finałowe dwóch edycji ICPC. Do finału 46 mistrzostw zakwalifikowano 131 drużyn, a do finału 47 mistrzostw – 136. W obu drużyny miały do rozwiązania po jedenaście zadań, przy czym tylko pięć było wspólnych. Medalami nagrodzono dwanaście najlepszych drużyn (pierwsze cztery drużyny w rankingu otrzymują cztery złote medale, następne cztery – medale srebrne i kolejne cztery – brązowe).

Akademickimi Mistrzami Świata za rok 2023 (47 finał) zostali studenci National Research University Higher School of Economics w Moskwie, którzy rozwiązali dziewięć z jedenastu konkursowych zadań. Drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego – Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak – rozwiązała siedem zadań, co zagwarantowało jej trzecie miejsce na podium. Opiekunem zespołu jest prof. Krzysztof Diks z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

Z kolei Akademickimi Mistrzami Świata za rok 2022 (46 finał) zostali reprezentanci Uniwersytetu Pekińskiego, którzy jako jedyni rozwiązali dziesięć zadań. Z polskich zespołów najwyżej uplasował się Uniwersytet Wrocławski, który zajął 25 miejsce (siedem zadań). Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński rozwiązały po sześć zadań i zajęły odpowiednio 33 i 34 miejsce.

Finał 48 Akademickich Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym odbędzie się we wrześniu w Astanie.

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)