Projekty studentów i absolwentów z politechnik: Warszawskiej, Wrocławskiej i Krakowskiej uhonorowano głównymi nagrodami podczas gali konkursu Builder for The Future. Tytuł „Lidera Top 10 for the Future” przyznano uczelni ze stolicy Dolnego Śląska.
Builder For The Future jest programem edukacyjnym zainicjowanym w 2013 roku przez miesięcznik „Builder”. Ideą przedsięwzięcia jest wspieranie studentów wydziałów architektury i budownictwa oraz początkujących architektów i inżynierów w poszerzaniu fachowej i praktycznej wiedzy, umiejętności oraz kompetencji. Program obejmuje prawie 10 tys. studentów i młodych absolwentów, którzy m.in. uczestniczą w wykładach, warsztatach, ćwiczeniach praktycznych, konsultacjach i wizytach studialnych na placach budowy oraz korzystają z bogatej biblioteki „Buildera” zawierającej materiały i publikacje techniczne oraz naukowe. Każda edycja programu kończy się Galą Builder For The Future, podczas której swój finał mają Konkurs dla Młodych Architektów i Konkurs dla Młodych Inżynierów Budownictwa. Co istotne, oprócz przygotowania koncepcji, uczestnicy byli zobligowani, by poznać rozwiązania i technologie, następnie umiejętnie je zastosować, a wreszcie dokonać prezentacji projektu na żywo przed Kapitułą złożoną z autorytetów.
W tegorocznej edycji po raz pierwszy ogłoszono wspólne zadanie dla młodych architektów i inżynierów budownictwa – „Rzeka, która łączy”. Zadaniem uczestników było przygotowanie projektu koncepcyjnego zagospodarowania nabrzeży po obu stronach rzeki w dowolnym mieście. Miał to być kompleks obiektów średniej wielkości mających zaspokajać funkcje kultury, rekreacji i drobnych usług, połączonych ze sobą wybraną formą komunikacji, np. kładką, mostem, koleją linową, promem itp. Kompleks powinien świadczyć usługi całorocznie. Koncepcja musiała składać się z części: architektonicznej i konstrukcyjnej oraz dla chętnych – realizacyjnej, a sam projekt wykonany w zespołach architektoniczno-konstruktorskich. Zadanie zdominowali – zarówno pod względem liczby uczestników, jak i rezultatów – studenci reprezentujący Wydział Architektury oraz Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Pierwsze miejsce i nagrodę 12 tys. zł przyznano za projekt „Plug-in-bridge”. Przygotował go zespół w składzie: Michalina Dębska (Wydział Architektury, II rok studiów), Maria Kęsy (Wydział Architektury, II rok studiów), Jakub Biernacki (Wydział Architektury, III rok studiów), Mateusz Psiuk (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego, III rok studiów) i Aleksandra Dziadosz (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego, III rok studiów). Grupa zaproponowała wybudowanie mostu w krakowskiej dzielnicy Podgórze – nie byłaby to jednak zwykła przeprawa, a obiekt z pokojami hostelowymi i kawiarnią, a nawet z centrum edukacyjno-rozrywkowym. Obecnie na Podgórzu powstaje sporo inwestycji mieszkaniowych i kilka kulturalnych. Młodzi projektanci i inżynierowie zwrócili uwagę na to, że ich pojawienie się wpłynie na zapotrzebowanie na miejsca noclegowe dla turystów. Dlatego zaprojektowali boxy plug-in, które miałyby służyć jako dwu- i trzyosobowe pokoje hostelu, otwierane kodem. Są one umieszczane w przestrzeni kratownic, typowej dla wielu mostów kolejowych i samochodowych. Kilkanaście pokoi studenci umieścili poniżej trasy pieszych na moście – jej częścią jest natomiast przeszklona kawiarnia, w której można napić się kawy, popracować lub wypocząć, patrząc na rzekę i ciesząc się słoneczną pogodą.
W konkursie „Manifest młodego architekta” uczestnik (indywidualny lub zespół) mógł zgłosić pracę koncepcyjną na dowolny temat. Organizatorzy podkreślali, że oczekują innowacyjnego i autorskiego spojrzenia, przyszłościowego, z przemyślanym odniesieniem się do tradycji oraz z uwzględnieniem wyzwań przyszłości. Główną nagrodę i 9 tys. zł przyznano Wojciechowi Kolędzie, absolwentowi Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej za projekt „Idea świątyni w kulturze katolickiej”.
W konkursie „Wyzwanie młodego inżyniera” laureatem I nagrody została Karolina Tomaszkiewicz, doktorantka na Wydziale Inżynierii Lądowej z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki za „Rower na kolej – projekt kładki pieszo-rowerowej na dawnym mości kolei wąskotorowej”.
Ponadto, podczas Gali, już po raz drugi, ogłoszono ranking Top 10 for the Future Wydziałów Architektury i Wydziałów Budownictwa. Jest to swoiste podsumowanie aktywności uczelni, w tym uczestnictwa w działaniach realizowanych w ramach programu Builder for the Future. Uwagę zwraca wysoka pozycja Politechniki Wrocławskiej w obu rankingach: 2. miejsce Wydziału Architektury i 1. miejsce Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. „Builder” podkreślił niezwykłą aktywność tej uczelni, przyznając po raz pierwszy dodatkowe wyróżnienie – Lider Top 10 for the Future.
MK
Źródło: PWr, www.buildercorp.pl
Wyniki konkursu Builder for The Future