Aktualności
Konkursy
23 Listopada
Źródło: www.ug.edu.pl
Opublikowano: 2021-11-23

Czerwona Róża dla najlepszych na Pomorzu

Piotr Pawlak, student Akademii Muzycznej w Gdańsku i absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Studenckie Koło Naukowe „Pasjonaci Pediatrii” z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – to laureaci tegorocznego konkursu Czerwonej Róży. Gospodarzem tej edycji był Uniwersytet Gdański.

Konkurs, w którym wyłaniany jest najlepszy student i najlepsze koło naukowe województwa pomorskiego, zainaugurowano w 1962 roku. Na początku nagrody wręczano poetom, pisarzom, później także młodym naukowcom. Dziś laureaci pierwszych edycji konkursu są znanymi lekarzami, inżynierami, architektami, biznesmenami, politykami. W 1999 roku, po dziesięcioletniej przerwie, konkurs reaktywowało Stowarzyszenie Czerwonej Róży. W związku z tym, że ubiegłoroczną zwyciężczynią została studentka Wydziału Chemii UG (Agnieszka Piotrowska-Kirschling), w tym roku wszystkie etapy konkursu odbywały się w Uniwersytecie Gdańskim.

Uczelnie z Pomorza wybrały do finału 8 studentów i 5 studenckich kół naukowych. Prezentacje nominowanych odbyły się 15 listopada, a finałowa gala miała miejsce w niedzielę, 21 listopada, w Sali Teatralnej Neofilologii UG.

Najlepszym studentem Pomorza został Piotr Pawlak (na fot. w środku), student Akademii Muzycznej w Gdańsku i absolwent Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. W roku 2016 ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku (klasa fortepianu i organów). Obecnie kontynuuje naukę w AM w klasie prof. Waldemara Wojtala (fortepian) oraz studiuje na pierwszym roku dyrygentury w klasie prof. Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i olimpiad m.in. trzykrotnym złotym medalistą na Międzynarodowym Konkursie Matematycznym dla Studentów Uniwersytetów w Błagojewgradzie w Bułgarii, zwycięzcą 12. Międzynarodowej Internetowej Olimpiady na Uniwersytecie w Ariel. Był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska. W 2017 roku otrzymał Nagrodę specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego, w 2018 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna, a w 2019 został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. W roku 2014 otrzymał stypendium ufundowane przez Krystiana Zimermana.

Wśród kół naukowych zwyciężyło Studenckie Koło Naukowe „Pasjonaci Pediatrii” działające przy Katedrze i Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Koło zostało założone cztery lata temu. Współpracuje w wieloma instytucjami z Polski i zagranicy. Jego członkowie realizowali wiele inicjatyw, takich jak ANA-FEEL-AKCJA, czyli szkolenia z zakresu udzielania pomocy przy wstrząsie anafilaktycznym, Jestem na 6! Wiem, jak zdrowo jeść. 5 KROKÓW DO ZDROWIA, poświęconą zdrowemu żywieniu czy Zdalne Zdrowie, w ramach której w pojazdach gdańskiej komunikacji miejskiej wyświetlano porady dotyczące zdrowia.

Najlepszy student Pomorza otrzymał w nagrodę samochód osobowy Toyotę Aygo, zaś zwycięskie koło naukowe – 12 tys. zł.

MK, źródło: UG, GUMed

 

Dyskusja (0 komentarzy)