Aktualności
Konkursy
22 Marca
Źródło: Facebook/PŁ
Opublikowano: 2023-03-22

Dąb z kampusu Politechniki Łódzkiej Europejskim Drzewem Roku

Dąb o nieformalnej nazwie „Fabrykant”, rosnący na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej, został Europejskim Drzewem Roku 2023. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 21 marca podczas ceremonii wręczenia nagród w Brukseli.

Dąb szypułkowy „Fabrykant” to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka miasta. Rośnie na rozległym trawniku w środkowej części ogrodu Reinholda w parku im. ks. bp. Klepacza. Zadziwia grubością pnia (mierzącego 4,52 m obwodu), rozpiętością korony (o średnicy ponad 30 m), a przede wszystkim grubością i długością potężnych konarów, wyrastających niemal od podstawy pnia. Jeden z konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów. Rzadko spotyka się drzewo takich kształtów i takich rozmiarów.

To wyjątkowe drzewo – pomnik przyrody, który towarzyszy społeczności Politechniki Łódzkiej od początku powstania uczelni, czyli prawie od 78 lat. To również ulubione miejsce spotkań łodzian, szczególnie wiosną. Mam nadzieję, że ten zasłużony tytuł przyciągnie na nasz kampus dużo odwiedzających z całej Polski, a nawet Europy – komentuje wyniki plebiscytu prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.

180-letni „Fabrykant”, zwany też „Jagoszem” – na cześć Mieczysława Jagoszewskiego, byłego dziennikarza i redaktora „Dziennika Łódzkiego”, którego redakcja ma swoją siedzibę obok parku, wiosną każdego roku przyciąga do parku tłumy spacerowiczów. W ubiegłym roku zwyciężył w polskiej edycji konkursu na Drzewo Roku. W konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2023 rywalizował z 15 innymi drzewami. Odniósł bezapelacyjne zwycięstwo, otrzymując 45 718 głosów internautów. Kolejne miejsca na podium zajęły: Smoczy dąb ze Słowacji (18 198 głosów) oraz kolonię jabłoni na Ukrainie (14 219). Wyniki plebiscytu ogłoszono podczas ceremonii wręczenia nagród w Brukseli.

MK, źródło: PŁ

 

Dyskusja (0 komentarzy)