Aktualności
Konkursy
27 Czerwca
Opublikowano: 2024-06-27

Do 7 lipca rejestracja na EU TalentON dla młodych naukowców

Do 7 lipca trwa rejestracja na EU TalentON! To konkurs dla młodych, ambitnych naukowców, którzy chcą kształtować przyszłość i wpływać na to, co nas otacza. W tym roku kilkudniowy hackaton odbędzie się od 9 do 14 września w Katowicach. Pula nagród wynosi 75 tys. euro. 

Konkurs EU TalentON to inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest promowanie współpracy i wymiany informacji między młodymi naukowcami. Wydarzenie przybliża naukę obywatelom, zapraszając ich do współtworzenia rozwiązań problemów współczesnego świata. Jest skierowane do badaczy w wieku od 21 do 35 lat, w tym do studentów i doktorantów, ze wszystkich europejskich uczelni i instytucji naukowych.

W tym roku konkurs zostanie zorganizowany przez Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki w ramach głównych obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024. Zadaniem każdego zespołu będzie przygotowanie możliwie najlepszego naukowo rozwiązania problemu w jednym z obszarów, które odpowiadają pięciu misjom Unii Europejskiej, ujętym w programie Horyzont Europa:

  • Adaptacja do zmian klimatu;
  • Profilaktyka przeciwrakowa oraz opieka nad chorymi na raka;
  • Zdrowe oceany, morza, wody przybrzeżne i śródlądowe;
  • Neutralne klimatycznie i inteligentne miasta;
  • Zdrowa gleba i żywność.

Pula nagród w tegorocznym konkursie wynosi 75 tys. euro. Rejestracja trwa do 7 lipca. Więcej informacji na stronie internetowej wydarzenia.

Pierwsza edycja konkursu odbywała się w Lejdzie – Europejskim Mieście Nauki 2022. Ponad stu uczestników zostało podzielonych na czteroosobowe zespoły. Każdy z nich miał przygotować najlepsze naukowe rozwiązanie na jeden z pięciu problemów uznanych przez Unię Europejską za kluczowe w perspektywie roku 2030.

Następnie przedstawiciele każdego zespołu prezentowali efekty prac: najpierw przed publicznością (mieli na to 1 minutę), a następnego dnia przed komisją ekspercką (3 minuty). Publiczność wybrała najlepsze propozycje w obrębie każdej misji za pośrednictwem… aplauzu (specjalna aparatura mierzyła natężenie oklasków). Werdykt komisji eksperckiej został natomiast ogłoszony podczas uroczystej gali (nazwiska uhonorowanych znajdują się na stronie Komisji Europejskiej). Przyznano również nagrodę Grand Prize dla najlepszego rozwiązania bez podziału na kategorie.

Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 organizują Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki, w skład którego wchodzą: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider); Miasto Katowice, Województwo Śląskie oraz Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska.

MK, źródło: UŚ

Dyskusja (0 komentarzy)