Aktualności
Konkursy
16 Maja
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2024-05-16

Do końca maja zgłoszenia do Nagrody Kotarbińskiego

Do końca maja przedłużono termin zgłoszeń prac do X edycji konkursu o Nagrodę im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Nagradzane są w nim wybitne dzieła z zakresu nauk humanistycznych.

Prace mogą zgłaszać uczelnie, ich jednostki organizacyjne (wydziały, katedry), instytuty PAN, wydawnictwa naukowe i inne instytucje naukowe. Każdy ze zgłoszeniodawców może przesłać jedną książkę, która została opublikowana w 2023 r. Spośród nich Kapituła wybierze maksymalnie pięć dzieł nominowanych do nagrody. Nominacje zostaną ogłoszone do końca października. Autor pozycji, uznanej za najlepszą, otrzyma nagrodę w wysokości 70 tys. zł. Wręczenie dyplomów autorom nominowanych dzieł oraz ogłoszenie laureata nagrody nastąpi 1 grudnia podczas uroczystej gali.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego przyznawana jest przez Uniwersytet Łódzki od dziesięciu lat. To jedyne tego typu wyróżnienie w  Polsce, przyznawane naukowcom – autorom publikacji przez uczelnię. W dotychczasowych edycjach jury oceniło ponad 540 prac ze 145 polskich ośrodków naukowych. W finałach znalazło się 45 wybitnych książek. Rosnąca popularność nagrody pomogła wszystkie te dzieła skutecznie promować i przedstawiać szerokiej publiczności, czego efektem jest ponad 1500 medialnych wzmianek o konkursie.

Patronem Nagrody jest prof. Tadeusz Kotarbiński, wybitny filozof, logik i etyk. Był przedstawicielem lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej, po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie został jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Jednym z najbardziej znanych dzieł prof. Kotarbińskiego jest „Traktat o dobrej robocie”, poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej konkursu.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)