Aktualności
Konkursy
22 Kwietnia
Opublikowano: 2020-04-22

Dobiega końca nabór do jubileuszowej edycji programu L’Oréal-UNESCO „Dla Kobiet i Nauki”

Jeszcze tylko do 30 kwietnia trwa nabór zgłoszeń do 20. edycji programu L’Oréal-UNESCO „Dla Kobiet i Nauki”.  Badaczki mogą zgłaszać swoje prace w trzech kategoriach: habilitacyjnej, doktoranckiej i magisterskiej.

Kobiety nauki – nieprzeciętnie zdolne, ambitne, pracowite. Mimo to wciąż spotykają się z trudnościami związanymi ze stereotypowym postrzeganiem ze względu na płeć. Dlatego dwadzieścia lat temu Polska włączyła się w inicjatywę For Women in Science, która nieustannie wspiera osiągnięcia kobiet-naukowców prowadzących zaawansowane badania w dziedzinie nauk o życiu. Od 2001 roku w ramach konkursu nagrodzono 99 badaczek, które dołączyły do grona ponad 3500 naukowczyń z całego świata wyróżnionych w programie.

– Od 20 lat doceniamy i nadal chcemy wspierać osiągnięcia kobiet, które realnie wpływają na rozwój nauki, a ich badania szczególnie odpowiadają na globalne problemy współczesnego świata. Jubileusz programu to dobra okazja, aby zwrócić uwagę na wciąż nierówną reprezentację kobiet i mężczyzn w obszarze nauki oraz niską świadomość społeczną sukcesów badaczek i naukowczyń. Jesteśmy przekonani, że stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju różnorodnych zespołów badawczych, w tym dostrzeżenie ogromnej roli kobiet, jest kluczem do pełnego rozwoju nauki. Ta idea przyświeca nam od początku trwania konkursu, a sukcesy naszych stypendystek tylko potwierdzają, że nie ma nic bardziej motywującego dla badaczki, niż wyróżnienie jej codziennej pracy – mówi Barbara Stępień, Menedżerka Programu „Dla Kobiet i Nauki”.

Nabór zgłoszeń do 20. edycji programu L’Oréal-UNESCO „Dla Kobiet i Nauki” trwa do 30 kwietnia. Program jest skierowany do kobiet zarówno na zaawansowanym, jak i początkowym etapie prac badawczych, które chcą zaprezentować wyniki swoich badań oraz plany na ich rozwój. Stypendystki ubiegłorocznej edycji doceniono za prowadzenie innowacyjnych projektów badawczych w zakresie m.in. zwalczania niebezpiecznych infekcji wirusowych i zakażeń pasożytniczych u ludzi, poszukiwania innowacyjnych metod leczenia nieuleczalnych chorób neurodegeneracyjnych i nowotworowych, które realnie mogą przyczynić się do rozwiązania globalnych problemów związanych m.in. ze zmieniającym się klimatem. W ubiegłorocznej edycji po raz pierwszy przyznano także stypendium z zakresu fizyki i astronomii.

Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać za pośrednictwem strony www.lorealdlakobietinauki.pl. Badaczki mogą zgłaszać swoje prace w trzech kategoriach: habilitacyjnej, doktoranckiej i magisterskiej, opisując swoje badania,  dorobek naukowy oraz plany dotyczące realizacji badań w obszarze nauk o życiu, m.in. medycyny, biologii, fizyki, chemii, biotechnologii. Jury, złożone z wybitnych przedstawicieli polskiej nauki, pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej, spośród najlepszych aplikacji wyróżni 6 projektów, przyznając ich autorkom: 3 stypendia habilitacyjne po 35 tys. zł, 2 stypendia doktoranckie po 30 tys. zł i 1 stypendium magisterskie w wysokości 20 tys. zł. Dodatkowo wszystkie nagrodzone badaczki, przy wsparciu partnerów programu – Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Akademii Nauk – wezmą udział w międzynarodowych konferencjach i sympozjach, a ich osiągnięcia naukowe promowane będą nie tylko wśród naukowców, ale także szerszej opinii publicznej. Oficjalne ogłoszenie stypendystek 20. edycji programu nastąpi podczas uroczystej jubileuszowej Gali w Warszawie, która zaplanowana jest na październik br.

Polska jest jednym ze 118 krajów, w których co roku przyznawane są stypendia dla utalentowanych naukowczyń. Program „Dla Kobiet i Nauki” jest częścią globalnej inicjatywy For Women in Science, która powstała dzięki partnerstwu L’Oréal i UNESCO we Francji. Stypendystki edycji krajowych mają szansę na międzynarodowe wyróżnienia: nagrodę International Rising Talents (w ich gronie są już trzy Polki: dr hab. Bernadeta Szewczyk – 2016, dr hab. Joanna Sułkowska – 2017  oraz dr Agnieszka Gajewicz – 2018) oraz L’Oréal-UNESCO Award, przyznawane co roku w Paryżu w ramach For Women in Science Week 5 laureatkom, których odkrycia dostarczają odpowiedzi na kluczowe problemy ludzkości.

MK, źródło: www.lorealdlakobietinauki.pl

Badania jednej z laureatek programu, dr Agnieszki Gajewicz-Skrętnej – chemoinformatyczki z Uniwersytetu Gdańskiego, przybliżamy w kwietniowym numerze „Forum Akademickiego” w artykule Mysz komputerowa zamiast laboratoryjnej.

Dyskusja (0 komentarzy)